Galerie(3)

Splněný sen o moderní chalupě v horách

Na úchvatném místě v srdci masivu Králického Sněžníku vyrostla nízkoenergetická chalupa z CLT panelů, kterou na střeše i části fasády chrání před nepřízní počasí odolné hliníkové plechy PREFALZ v černém odstínu.

CZ Kuncice Haus B 9846

Dokonalá souhra

Vybudovat vysněnou horskou chalupu není mnohdy jednoduché. Avšak pokud máte za kamaráda architekta Gabriela Kurtise a Adama Horáka, i nemožné se stává skutečností. K dosažení dokonalosti je však potřeba také trochu štěstí a rozumu. Rodina investora v lokalitě Králického Sněžníku vlastnila a pronajímala apartmánový dům. Avšak z jeho vytíženosti a kontinuální péče o hosty v letních i zimních měsících byli již unaveni, a proto se chystali na radikální změnu.

S pronajímáním plánovali přestat a celkově zpomalit svůj životní styl. Rozhodování o konci této životní etapy měli ve finále mnohem jednodušší, než se na začátku zdálo. Ve stejném okamžiku se totiž naskytla příležitost koupit nedaleko pozemek s úžasnou orientací, jedinečným výhledem, a tak silným géniem loci, že zkrátka nemohli odolat. A bylo rozhodnuto.

Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

Detailní plánování

O tom, že nová chalupa musí být ze dřeva a s pořádnou střechou, věděli hned od začátku. Ale že nakonec půjde o bungalov z CLT panelů neboli křížem lepeného masivního dřeva a bude pokrytý hliníkovou krytinou nejenom na střeše, ale částečně i na fasádě, vykrystalizovalo až při přípravě projektové dokumentace. Stavby z CLT panelů jsou velice přesné, vzduchotěsné a nekroutí se jako třeba klasické trámy u roubených staveb při dodatečném vysychání.

Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

Hliníková krytina PREFALZ  je zase na rozdíl od klasické střešní krytiny extrémně lehká, elegantní a dá se s ní opláštit v podstatě cokoliv, a navíc v libovolném barevném odstínu. Je také zcela bezúdržbová a odolá všem možným excesům počasí. Vzájemná kombinace těchto výjimečných vlastností, trvale udržitelných a vysoce elegantních materiálů investora doslova uchvátila. A tak vlastně nejtěžší rozhodování v celém příběhu zrodu nové chalupy přišlo až na samém konci plánování.

Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

Výroba CLT panelů je totiž prefabrikovaná, a dodatečné změny na stavbě již nejsou téměř realizovatelné. Proto museli budoucí chalupáři dopředu a zcela na jistotu odpovědět na řadu otázek typu: „kde budou svítidla, vypínače, elektrické zásuvky, jak přesně bude uspořádaná kuchyň, koupelna …“ Kupodivu se tento postup investorům vyplatil, protože při realizaci interiéru pak měli spousty času na přípravu a zadávání přesných subdodávek. Mohli si vybírat jen to nejlepší, v klidu a v takovém pořadí, jaké jim vyhovovalo z hlediska navazujících profesí.

A tak nakonec po sedmi měsících intenzivních stavebních prací mohli vánoční svátky 2022 trávit již ve své vysněné moderní chalupě na horách, v malebné oblasti hraničního trojúhelníku Slezsko – Čechy – Morava, která jim přirostla k srdci.

Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

O projektu:
Země: Česká republika
Objekt, místo: dřevěný dům pod Králickým Sněžníkem
Typ stavby: novostavba
Architekti: Ing. arch. Gabriel Kurtis, Ing. arch. Adam Horák
Generální dodavatel: FOREST HOUSE, s.r.o.
Realizace: ROOFMAX s.r.o.
Typ střechy a fasády: PREFALZ
Barva střechy a fasády: P.10 černá
FOTOGRAFIE: Croce & WIR

ZDROJ: PR článek společnosti PREFA Aluminiumprodukte