Galerie(4)

Bronzová střecha pro Muzeum umění v Göttingenu

Dolnosaský Göttingen je známý především díky jedné z nejprestižnějších univerzit v Německu. Město je také významným centrem kultury a kreativity. Během roku hostí mnoho akcí, včetně mezinárodního Händelova festivalu, který oslavuje německou barokní hudbu.

04 DE Goettingen Kunsthaus 0617
04 DE Goettingen Kunsthaus 0591

I proto byl při stavbě místního muzea kladen velký důraz nejenom na ztvárnění budovy, ale také na začlenění do okolní historické zástavby a celkovou barevnou kompozici.

Budování něčeho, co se vás dotkne

Architekti Silvia Schellenberg-Thaut a Sebastian Thaut působí ve svém lipském ateliéru Atelier ST od roku 2005. Jejich architektonické zaměření spočívá v uměleckých a kulturních stavbách, tématech obnovy měst a bydlení. Podle nich je opětovné využití a konverze jedním z nejdůležitějších úkolů naší doby. S Muzeem umění v Göttingenu se jim podařilo zvládnout senzační stavební úkol v historickém i mezinárodním kontextu.

Zdroj: Croce & WIR

Pro zakázku ve středověkém městě se architektonická kancelář Atelier ST dokázala prosadit v konkurenci 19 dalších soutěžících. Proč jejich návrh přesvědčil zástupce města i světoznámého nakladatele Gerharda Steidla, který pro stavbu muzea poskytl pozemek? Vycházeli ze svých zkušeností s historickými souvislostmi a již ve fázi návrhu se opírali o vlastní cit pro design. „Věděli jsme velmi brzy, že především střecha bude pro celý dům určující. Tato myšlenka vyplynula přímo z pozorování okolí, z města,“ zmiňuje Silvia Schellenberg-Thaut.

Střešní krytina města

Objem nemovitosti měl být maximálně využit. Budova muzea na tento požadavek reaguje velkou sedlovou střechou provedenou s nosnými železobetonovými štítovými stěnami a dřevěnými vazníky. Spolu se třemi podlažími, která vystupují po jednotlivých podlažích směrem ven, vytváří velkorysé výstavní, kancelářské a dílenské prostory. Místnost pro pořádání akcí přímo pod hřebenem střechy doplňuje program muzea a dává návštěvníkům možnost podívat se na město z velké střešní terasy.

Na střešní krytinu byl použit svitkový plech PREFALZ v bronzovém odstínu, protože architekti chtěli, aby barva a materiály budovy působily střídmě. Díky dalším produktům společnosti PREFA Aluminiumprodukte bylo možné vytvořit všechny detaily střechy ve zcela totožné barvě a tak, aby ladily s béžově zbarvenou fasádou a bronzově se třpytícími okenními rámy. Hliníková střecha svým významem a přítomností v městské struktuře vyniká nad rezavě červenou taškovou krytinou sousedních historických domů.

Zdroj: Croce & WIR

Lokalizace v místním prostředí

Nové muzeum působí jako vizuální bod odpočinku. Nebylo pochyb o tom, že ve starých městských uličkách ze 13. a 14. století upoutá moderní budova pozornost. Architekti se proto rozhodli pro nenápadný exteriér. Nápadná je pouze zdánlivá solidnost domu. Fasáda s česanou omítkou si zachovává klidný charakter. Její barva a typ vycházejí z historických vzorů. Toho, že některé obyvatele Göttingenu nemusí tato fasáda zaujmout, si byli klient i architekti jistě vědomi. Zdá se však, že tato odlišnost od obytných domů, kaváren či restaurací v okolí byla zvolena záměrně. Zejména proto, že v muzeu umění jde o to, co je prezentováno uvnitř. Silvia Schellenberg-Thautová říká, že: „Cílem nebyla elitářská budova, ale jednoduchý dům, kde lze umění skvěle zprostředkovat.“ Muzeum zpočátku nemělo mít žádná okna. S jistým úsilím se architektům podařilo přesvědčit investora, že izolované výhledy do města budou důležité jak pro samotné muzeum, tak pro obyvatele a návštěvníky města.

Zdroj: Croce & WIR

V mezinárodním kontextu

Steidl cosmos je čtvrť kolem kostela svatého Mikuláše, kde se nachází sídlo stejnojmenného nakladatelství a tiskárna pro výrobu knih. Vyrábějí se zde vysoce kvalitní umělecké knihy a vydávají se zde mimo jiné díla nositele Nobelovy ceny Güntera Grasse. Právě zde Muzeum umění v Göttingenu uzavírá jednu z posledních stavebních mezer ve středověké městské struktuře.

Vznik nového domu inicioval již před 50 lety sám Gerhard Steidl s ambicí zařadit jej svým obsahem a architekturou na mezinárodní mapu mezi Londýn a Paříž. Architekti na to zareagovali kompaktním uspořádáním místností, vysokou úrovní klimatizační a osvětlovací techniky, redukovaným architektonickým jazykem a elegantní barevnou paletou vně i uvnitř budovy.

Zdroj: Croce & WIR

O projektu:

Země: Německo
Objekt, místo: Muzeum umění Göttingen
Typ stavby: novostavba
Architekti: Atelier ST, Lipsko
Realizace: Dach- und Fassadenbau Jens-Norbert Schmidt
Typ střechy: PREFALZ, PREFABOND kompozitní deska, hranatý žlab
Barva střechy: bronzová
FOTOGRAFIE: Croce & WIR

cz.prefa.com

ZDROJ: PR článek společnosti Prefa Aluminiumprodukte