Lidé šetří na řemeslnících, 4 z 5 raději stavějí svépomocí

Pokračující vysoké ceny nemovitostí i úvěrů povedou v letošním roce k tomu, že domácnosti hledají různé způsoby úspor. Při rekonstrukcích i výstavbě nového bydlení chtějí šetřit na využití stavebních firem, 6 z 10 lidí chce své bydlení vylepšit svépomocí, dalších 20 % bude kombinovat vlastní síly a pomoc odborné firmy.

Češi v letošním roce chtějí šetřit na stavebních firmách, převážná většina výstavby rodinných domů nebo rekonstrukcí bude realizována svépomocí, tedy vlastními silami, popř. za pomoci známých či příbuzných. Takovým způsobem chce podle průzkumu agentury Ipsos letos stavět 58 % dotázaných, dalších 20 % bude kombinovat výstavbu svépomocí se zapojením odborné firmy. Plně na stavební firmy se spolehne jen 22 % stavebníků.

„Hlavními důvody stavby svépomocí je nedostupnost úvěrů a snaha ušetřit,“ vysvětluje generální ředitel Xella pro ČR a Slovensko Peter Markovič. Plných 38 % stavebníků připouští, že si za současných podmínek nechtějí nebo nemohou vzít úvěr, 32 % říká, že chtějí pomoci stavby svépomocí ušetřit. „Dalších 13 % lidí potvrzuje, že by stavební práce raději svěřili odborné firmě, ale nemohou si jí za současné situace dovolit,“ dodal Peter Markovič z Xelly, která je v ČR známá především jako výrobce stavebních materiálů Ytong.

„Často se říká, že Česká republika je zemí kutilů. Hlavním důvodem toho, proč se lidé pouštějí do výstavby svépomocí nicméně není zábava a manuální zručnost, ale snaha ušetřit, pouze
9 % lidí říká, že stavět chtějí sami, protože je to baví,“ pozoruje Peter Markovič. Dalších 8 % dodává, že sami budou stavět, protože nemůžou najít vhodnou stavební firmu.

Zdroj: Xella

Právě kvůli vysokým cenám úvěrů bude letos trh s novým bydlením stagnovat, část domácností se zaměří spíš na rekonstrukce stávajícího bydlení. „Většina lidí, kteří se chystají kupovat zdící materiály, je použijí na rekonstrukci. Jedna desetina se chystá stavět nový dům. Od investice do nového bydlení zájemce odrazuje především nedostupné financování, vysoké úrokové sazby, které v ekonomice ještě nějakou chvíli vydrží. Lidé ale chtějí bydlet lépe, proto se ve velkém vrhnou na rekonstrukce,“ vysvětluje Peter Markovič.

Nakupované zdící materiály tak podle průzkumu Ipsos zamíří v 91 % na rekonstrukci, pouze
9 % bude využito na výstavbu nového bydlení. Průzkum zrealizovala společnost Xella na vzorku 1000 respondentů z celé České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Zdroj: Xella

Na rekonstrukci se letos chystá každá čtvrtá česká domácnost. Obyvatelé ČR především chtějí zlepšovat svůj bytový fond, který je ve srovnání se západní Evropou stále zastaralý, průměrné stáří bytu či domu u nás dosahuje téměř 40 let.

Při výběru materiálu jsou nejdůležitější jeho jednoduché použití a opracovatelnost (89 %), kvalita materiálu (86 %) a cena (81 %). Velkou důležitost přikládají stavebníci i dobrým tepelným i zvukovým izolačním schopnostem. Naopak nejméně při výběru materiálu spoléhají na doporučení stavební firmy nebo projektanta či na reklamní sdělení výrobců. I z těchto důvodů patří mezi nejoblíbenější zdící materiál pórobetonové tvárnice. Nejznámější značkou zdících materiálů v ČR je jednoznačně Ytong, který v rámci podpořené znalosti označilo 84 % dotázaných, žádná z dalších stavebnin se přitom nedostala přes 65 %.

Rekonstrukcím navíc nahrává i fakt, že čtyři z pěti českých domácností bydlí ve vlastním bytě či domě, podíl vlastnického bydlení je v České republice jeden z nejvyšších v Evropě. Podle dat Eurostatu bydlí ve vlastním bytě či domě 79 % českých domácností. Je to jedno z nejvyšších čísel v Evropě, průměr v Evropské unii je 70 %. Tradičně je nejsilnější podíl vlastnického bydlení ve východní Evropě, nejvíc lidí bydlí ve vlastním v Rumunsku (96 %), na Slovensku (92 %) či v Chorvatsku (91 %). Naopak nejméně je vlastnické bydlení rozvinuto v Německu či v Rakousku, kde bydlí ve vlastním jen polovina domácností.
Xella CZ je dceřinou společností německé Xella Baustoffe GmbH, na českém trhu působí od roku 1996, pod značkami Ytong, Silka a Multipor. V ČR má 3 výrobní závody, a to v Chlumčanech, Hrušovanech u Brna a Horních Počaplech, ve kterých Xella CZ celkem zaměstnává více než 300 lidí.

Zdroj: PR článek společnosti Xella