Vincentka3

Opravenou halu Vincentka zdobí nestárnoucí břizolit

Hlavní etapa rekonstrukce haly Vincentka, pojmenované podle nejznámějšího luhačovického pramene, je u konce. Tato ceněná funkcionalistická stavba se mimo jiné dočkala opravy fasády, včetně výměny oken. Elegantní okenní profily v tmavé barevnosti vytváří dokonalý kontrast se světlou fasádní omítkou z břizolitu.

Podoba fasády se na základě restaurátorského průzkumu vrátila k původní barevnosti z doby vzniku objektů. Omítkový systém dodávala na zakázku společnost LB Cemix.

„Firma nám vyšla vstříc s přípravou vzorků, které jsme následně konzultovali s památkáři. Její techničtí poradci nám byli navíc nápomocni při zaškolování řemeslníků a společně jsme dolaďovali pracovní postup pro tyto konkrétní objekty,“ vysvětluje Pavel Mikulec, zástupce zhotovitele stavby, kterou je společnost 3V & H.

Břizolit zažívá v posledních letech návrat na výsluní. Opravená Vincentka je dalším důkazem, že tato technologie má své estetické kvality a v kontextu moderních materiálů není zastaralá.

Hlavní výhodou jsou užitné vlastnosti břizolitu – je mechanicky odolný, vyznačuje se vysokou pevností a odolností vůči vnějším klimatickým vlivům. Při kvalitním provedení vyniká dlouhodobou životností.

Cemix 508 Břizolit přírodní se dodává v přírodně bílém odstínu nebo je možné omítku probarvit do vybraných odstínů podle barevného vzorníku Cemix. Pro rekonstrukci Vincentky byl břizolit probarven do dvou zakázkových odstínů podle výběru investora.

V souladu s původní podobou byla použita technologie škrábaného břizolitu, kdy se z nanesené vrstvy vyškrabuje kamenivo a vzniká tak povrch s prohlubněmi po vypadlých kamíncích.

Vincentka2