Smuteční síň

Centrální hřbitov v Havířově-Šumbarku má novou smuteční síň

Centrální hřbitov v Havířově má novou smuteční síň. Atypická stavba pochází z dílny projekční kanceláře Projekt 2010 s.r.o. Fasáda objektu má strohý a moderní výraz, který na sebe nepoutá nežádoucí pozornost. V interiérech dominují omítky imitující pohledový beton od LB Cemix, s.r.o.

Imitace betonu dosáhli řemeslníci pomocí speciální techniky, založené na kombinaci dvou typů kreativních omítek o různé zrnitosti a barevnosti. Omítky se na podklad nanášejí pomocí nerezového hladítka. Nejprve se na dostatečně vyrovnaný a napenetrovaný podklad celoplošně nanáší Cemix MAGIC DECOR LIGHT o zrnitosti 1,0 mm. Tato omítka se následně lehce zatočí plastovým hladítkem. Po vyschnutí se do povrchu vtírá Cemix MAGIC DECOR FINE, která se vyznačuje velmi jemnou strukturou.

V interiérech dominují omítky imitující pohledový beton

Řemeslníci dosáhli kýženého efektu tahy naplocho položeného hladítka, přičemž druhá vrstva omítky nesmí celoplošně překrýt podklad. Naopak v něm musí být viditelné drobné prohlubně a nerovnosti.

„Před realizací byly projektantem a dozorem investora schváleny vzorky a barevné řešení. Současně bylo nutné před realizací všechny řemeslníky zaškolit, aby materiál nanášeli jednotnou technikou. Výsledný efekt se odvíjí od řemeslné zručnosti i správné techniky nanášení,“ říká za LB Cemix projektový specialista Marek Pňaček. Zhotovitelem stavby je společnost Ridera stavební, a.s. se sídlem v Ostravě.

Centrální hřbitov v Havířově