Plzeňské ŘSD připravuje velký obchvat Klatov za 1,5 miliardy Kč

Plzeňské ŘSD připravuje velký obchvat Klatov za 1,5 miliardy Kč

Plzeňská oblast Ředitelství silnic a dálnic připravuje stavbu zhruba sedmikilometrového východního obchvatu Klatov za zhruba 1,5 miliardy korun. V brzké době začnou výkupy pozemků za desítky milionů korun, peníze na ně ŘSD má. Skončí do dvou let a ihned poté požádá investor o stavební povolení. Stavba potrvá minimálně dva roky, řekl ČTK šéf oblasti Zdeněk Kuťák.

„Teď zadáváme úpravu dokumentace pro územní rozhodnutí, protože na části musíme změnit rozhodnutí kvůli záborům. A čekáme na právní předpis na výkupy pozemků, protože podle toho stávajícího nyní vykupovat nemůžeme. To bychom nevykoupili nic,“ uvedl.
    
Současné nabízené ceny kopírují ceny porostů a jsou na desetině ceny oproti těm, za něž se vykupovalo předtím. Za to nikdo pozemek pro přeložku neprodá, řekl Kuťák. O zvýšení výkupní ceny za zemědělské pozemky pod stavbami státu bude od 23. července rozhodovat Senát. „Jakmile to bude dáno k dispozici pevně také v rámci naší firmy, tak okamžitě začneme v Klatovech vykupovat,“ uvedl. Výkupy, na něž ŘSD vydá desítky milionů korun, budou trvat 1,5 až dva roky.
    
Výkupy včetně geometrických má ŘSD připravené. Na místech, kde se nyní mění územní rozhodnutí, se zpracovávají. „Nebudeme ale stejně vykupovat všechno najednou, protože je to velmi rozsáhlá stavba. Jakmile se změní zákonný předpis, tak můžeme začít,“ uvedl. ŘSD už má letos „nějaké peníze připravené“ a další nejsou problémem. „Na přípravu je peněz dost. Jakmile budeme schopni vykupovat, tak si o ně řekneme a máme je,“ dodal Kuťák.
    
Práce na přípravě velkého obchvatu Klatov podle něj intenzivně pokračují už třetím rokem. Podle místostarosty druhého největšího města v Plzeňském kraji Václava Chrousta i krajského radního pro regionální rozvoj Iva Grünera jde o prioritní stavbu pro kraj i město. Podřídil se jí také nový územní plán města, sestavený po 20 letech od předchozího. Zastupitelé by ho měli schvalovat už v září.
    
Obchvat výrazně uleví centru Klatov, protože nejvíce vozidel směřuje od Plzně na jih na Horažďovice. Denně projíždí městem zhruba 20 000 vozidel. Klatovy mají už dva roky obchvat na Domažlice. Stavba za 300 milionů Kč odklonila mimo centrum přes 2000 vozů denně, a to ve směru do Domažlic, průmyslové zóny Pod Borem a na sídliště.

Zdroj: Václav Prokš, ČTK