Bezdrátová technologie představuje převrat ve zvyšování efektivity správy budov a energie
Galerie(2)

Bezdrátová technologie představuje převrat ve zvyšování efektivity správy budov a energie

Výzkum ENERGY STAR ukazuje, že 30% energie spotřebované kancelářskými budovami je využito neefektivně. Bezdrátová technologie tvoří nedílnou součást našeho každodenního života ve formě mobilních telefonů, tabletů, notebook, GPS a dalších zařízení. Umožňuje také zvýšit výkonnost a snížit energetické náklady komerčních budov.

Zjednodušené schéma znázorňující drátové a bezdrátové systémy v jednom ekosystému

Co má bezdrátová technologie společného s energií?
Výzkum ENERGY STAR ukazuje, že až 30% energie spotřebované kancelářskými budovami se plýtvá při řízení osvětlení, HVAC a vlhkosti. Systém správy budov může usnadnit kontrolu spotřeby energie; všechny nové stavby takový systém začleňují již v rámci projektování. V případě stávajících budov a malých firem je někdy obtížné obhájit investici do takového systému. Z části proto, že dodatečná instalace kabeláže může být nákladná a destruktivní.

Kromě toho mají některé budovy fyzické limity, pro které je bezdrátová technologie jediným logickým řešením. Takovým případem jsou například památkové budovy, prosklené konferenční sály nebo přilehlé budovy, kde by byla instalace drátového spojení nepraktická.

Použití bezdrátového řešení přináší v rámci správy budov a energie následující výhody:

  • Jednoduchost instalace – není nutná speciální kabeláž a následná renovace; dochází k minimálnímu narušení běhu společnosti. Instalace bezdrátového systému je rychlejší a levnější, což má za následek nižší náklady na vlastnictví informačních technologií a rychlejší návrat investice.
  • Bezdrátová technologie nabízí díky otevřeným komunikačním a aplikačním protokolům plnou škálovatelnost, což umožňuje snadné vytvoření jedné zóny a následně systém rozšiřovat dle potřeby.
  • V rámci podpory „zelené iniciativy“ dodržuje bezdrátová technologie regulace a předpisy a umožňuje použití energeticky efektivních systémů.

Aktuální technologie
Bezdrátovými standardy celosvětově používanými ve většině komerčních budov jsou EnOcean® a ZigBee®. Tyto standardy podporují zařízení se stejnou funkcionalitou ale různými síťovými a komunikačními protokoly.

EnOcean zahrnuje více než 800 certifikovaných produktů – většinu pro automatizaci budov – což ho činí nejrozšířenějším standardem z hlediska podpory. Tyto produkty využívají techniku „energy harvesting“, díky které nepotřebují přívod napájení ani baterie, což je klíčem k úspoře nákladů a šetření životního prostředí. Architektura EnOcean je však tvořena komunikací point-to-point, což při selhání jednoho spojení zabrání v komunikaci ostatním zařízením; zařízení EnOcean mají také krátký dosah (30 metrů).

ZigBee protokol podporuje síťovou topologii, která je samoopravná s automatickým směrováním, což zajišťuje flexibilitu a spolehlivost. Dosah až 100 metrů umožňuje řízení rozsáhlejších zón pomocí menšího počtu zařízení. Přestože zařízení ZigBee vyžadují přívod napájení, směřuje tento standard k využívání techniky „energy harvesting“. V současné době nejsou zařízení s protokolem ZigBee tak rozšířená, což může omezovat možnosti volby vlastníků a obsluhy budov využívající tento standard.

Přizpůsobení požadavkům budovy
Vlastníci budov často shledávají optimálním řešením po dostatečný výkon a spotřebu energie kombinaci drátových a bezdrátových EnOcean/ZigBee zařízení. Budova může například využívat produkty EnOcean pro řízení osvětlení a místností a ZigBee zařízení pro HVAC a síťové regulátory.

Následující zásady mohou pomoci při výběru a implementaci cenově nejefektivnějšího, výkonného systému automatizace budovy:

  • Porozumět obchodním potřebám, cílům a rozpočtu před vyhodnocením volby drátových a bezdrátových řešení.
  • Pracovat s poskytovateli, kteří nabízejí širokou škálu produktů a technologií.
  • Trvat na distribuování informací mezi produkty řízení budovy pro zlepšení výkonnosti a spolehlivosti sítě.
  • Zahrnout regionální limity kmitočtů do návrhu systému.
  • Používat protokoly s otevřeným standardem pro možnost používání produktů různých výrobců.

Porozumění dnešním možnostem bezdrátových technologií a volba dodavatele se širokou nabídkou možností umožní většině majitelů a operátorů implementovat systémy, které zvyšují efektivitu využití energie, snižují náklady, zvyšují výkonnost a nabízejí výhody dobře spravovaného, automatizovaného ekosystému budovy.

Pro více informací o bezdrátové technologii pro Vaši budovu si stáhněte dokument „Leveraging Wireless Technology to Reduce Building Energy Costs.

Podívejte se na bezdrátové řešení od Schneider Electric – Špičkové centrum pro automatizaci budov Schneider Electric, Montreal. (Video obsahuje české titulky)

Kontakt:
Schneider Electric CZ, s.r.o.
Ing. Jakub Jiříček
Produktový manažer EcoBuilding
Zákaznické centrum tel.: + 420 382 766 333
Email: jakub.jiricek@schneider-electric.com

Schneider Electric – Life is On