Továrny ustupují obytným čtvrtím

Továrny ustupují obytným čtvrtím

Továrny v širším centru města jsou anachronizmem. Typické tovární čtvrti, jako jsou Vysočany či Holešovice, se postupně mění na rezidenční a administrativní lokality. Své opodstatnění ale postupně ztrácejí další a další pražské průmyslové areály a na jejich místě vyrůstají byty. Jedním takovým brownfieldem, který se má brzy změnit ve čtvrť bytových domů, je Praga, bývalá fabrika na pomezí Hostivaře a Zahradního města v Praze.

Vklíněn mezi vilovou čtvrť Na Groši a sídliště Zahradní Město ze 60. let sídlil dlouhá léta výrobce leteckých komponent – společnost Technometra. Ta v druhé polovině 90. let fúzovala se známou automobilkou Praga. Podle sdělení developerské společnosti Orco Property Group však tento tovární areál v budoucnu splyne s okolní bytovou a vilovou zástavbou. Orco totiž zahájilo přípravné práce na novém rezidenčním a komerčním projektu Praga.

Nový bytový projekt se bude nacházet v klidné lokalitě na rozhraní Prahy 10 a 15. Celkem 889 bytových jednotek o velikosti 1+kk až 4+kk rozkládajících se na ploše 63 874 m2 bude situováno do šestiposchoďových domů. Rezidenčnímu souboru má dominovat jedna výšková šestnáctipodlažní budova, která výrazně přesáhne výškovou hladinu okolní zástavby. Kromě bytové plochy je v souboru počítáno i s 2 419 m2, které budou sloužit ke komerčnímu využití. Výstavba má být realizována ve třech fázích.

V první fázi, která má být zahájena v lednu 2009 a její dokončení je plánováno na červenec 2010, má být realizováno 62 % komerčních a rezidenčních jednotek. Výstavba druhé fáze začne v listopadu 2009. Dokončena bude v dubnu 2011 a pokryje 15 % jednotek. Třetí a závěrečná fáze bude zahájena v říjnu 2010 s předpokládaným dokončením v dubnu 2012. V současnosti probíhá změna územního plánu.

„Ačkoli je dokončení celého projektu ještě hodně daleko, můžeme již teď říci, že Praga bude reprezentovat to nejlepší v oblasti rezidenčních a komerčních projektů a zároveň naši představu životního stylu blízké budoucnosti,“ přiblížil projekt Pavel Klimeš ze společnosti Orco Property Group.

Název: Rezidenční projekt Praga
Lokalita: Praha 10 – Praha 15
Investor: Orco Praga
Příprava projektu: Atelier P.H.A., Studio XL
Architekti: Akad. arch. Zoltán Czvengrosch, Ing. arch. Ondřej Gattermayer
Spolupráce: Arch. Tomáš Gajdošík, Ing. arch. Stanislav Běhal, Ing. Jan Samek

(lz)
Vizualizace: archiv společnosti Orco

Komentáře