Rekonstrukce na pasivní standard
Galerie(8)

Rekonstrukce na pasivní standard

Z neútulného tmavého bungalovu prostorný rodinný dům plný slunce... Šedá myška z 60. let minulého století změněná k nepoznání – ve vilu s čistou moderní architekturou... I tak by se dala charakterizovat rekonstrukce rodinného domu v rakouském Pettenbachu. Na této přestavbě však bylo asi nejdůležitější, že obyčejný starý dům se zároveň změnil v dům energeticky pasivní.


Když se mladí majitelé poprvé setkali s odborníky na energeticky pasivní výstavbu, měli už pro svůj dům hotovou kompletní projektovou dokumentaci na standardní rekonstrukci. Na starším bungalovu ze 60. let 20. století, s energickou bilancí přibližně 280 kWh/m2a, měla vzniknout zděná nadstavba a celý dům plánovali sanovat běžným způsobem – kontaktním zateplovacím systémem. Dosáhli by tak dobrých tepelněizolačních parametrů se spotřebou na vytápění 70 kWh/m2a.

Zaujala je však myšlenka rekonstrukce až na energeticky pasivní standard, a tak se projekční kancelář LANG consulting dala poprvé v Rakousku do renovace existující obytné budovy tak, aby splňovala kritéria pasivního domu – to znamená energetické nároky na vytápění menší než 15 kWh/m2a. Rekonstruovaný rodinný dům s krásným výhledem na kopce oblasti Salzkammergute se tak stal velmi příjemným celkem, složeným z moderní architektury, nového prostorového konceptu, prosluněných místností a komfortního obytného prostředí.

První rekonstrukce původního obytného domu na pasivní standard v Rakousku se realizovala jako demonstrační objekt, který má prokázat obrovský potenciál energetických úspor – až 95 % z celkové spotřeby energie na vytápění. Projekt se uskutečnil v rámci programu spolkového ministerstva pro dopravu, inovaci a technologie Dům budoucnosti. I když nové pasivní domy se v Německu a v Rakousku běžně stavějí už více než 10 let, s renovacemi existujících objektů se i tady teprve začíná. Energetická optimalizace existujících staveb na standard pasivního domu je přitom další možností k využití bohatých zkušeností s novostavbami a může být významným příspěvkem ke snížení emisí CO2, a tím i k ochraně klimatu.

Přestavba na dům snů
Prvním krokem rekonstrukce bylo „vyčištění“ jednopodlažního rodinného domu. Obytný prostor, původně rozdělený na malé pokoje, se spojil do jednoho velkého celku, v němž našly své místo prostorný obývací pokoj, jídelní kout i kuchyň s otevřenou dispozicí. Intimní zóna s ložnicemi byla naplánována v nové části domu, v nadstaveném poschodí.

Zbouráním vnitřních příček se v přízemí vytvořil velkorysý obytný prostor. Zvětšením okenních otvorů se dosáhlo i toho, aby byl plný světla. Nové nadokenní překlady zabezpečily velká okna po statické stránce. Okenní otvory v hlavní fasádě byly zvětšeny nejen na šířku, ale i na celou světlou výšku podlaží – jednak proto, aby se dosáhlo lepšího proslunění interiéru a vyšších pasivních tepelných zisků ze slunečního záření, a jednak proto, aby se eliminovaly tepelné mosty v původní konstrukci.

V nepodsklepené části domu nebyla prakticky žádná základová deska, proto zapustili spodní úroveň podlahy tak, aby se vytvořil prostor pro její novou skladbu v standardu pasivního domu – v nové podlaze je 32 cm silná tepelná izolace uložená mezi dřevěnými nosníky. Podlaha nad podsklepenou částí se zateplovala ze strany sklepa vakuovanou tepelnou izolací (výsledné U = 0,13 W/m2K). Kolem celé budovy byl vybudován 24 cm silný sokl z tepelné izolace, doplněný o ochranný zateplovací systém, který sahá až do vzdálenosti 1,2 m od hrany původní budovy. Starou sedlovou střechu s nízkým sklonem demontovali a nahradilo ji druhé, úplně nové podlaží.

Očekávané výsledky rekonstrukce

  • Před renovací – 97 m2 obytné plochy se spotřebou energie na vytápění 27 100 kWh/a (zdroj: plyn), po renovaci – 204 m2 obytné plochy se spotřebou energie na vytápění 2 270 kWh/a (zdroje: rekuperace, tepelné čerpadlo, fotovoltaické panely).
  • Snížení spotřeby tepla na vytápění až o 95 % – z asi 280 kWh/m2a na 14,8 kWh/m2a.
  • Omezení spotřeby fosilních surovin díky použití obnovitelných zdrojů a redukce emisí CO2, které vzniknou při výrobě tepla na vytápění, o 100 %.
  • Kompaktním tepelněizolačním obalem budovy se zabezpečí příjemné vnitřní klima.
  • Vzduchotěsnost obálky budovy n50 se sníží z hodnoty 5,1 na maximálně 0,6, díky čemuž se ještě sníží tepelné ztráty a lze využít teplovzdušného vytápění.
  • Stálý přísun čerstvého vzduchu, spojený s teplovzdušným vytápěním, výrazně zvýší komfort bydlení v porovnání s běžnou rekonstrukcí. Nehrozí tvorba plísní, které jsou typické pro nevětrané prostory s takzvaným špatným vzduchem.

Dřevěné konstrukce – revoluce v rekonstrukcích

Zateplení na pasivní standard i potřebných parametrů nadstavby se dosáhlo pomocí přesných panelů s dřevěnou nosnou konstrukcí a tepelnou izolací z celulózy. Za našimi hranicemi se dřevěné konstrukce osvědčily u pasivních domů jako praktické z hlediska konstrukčních detailů i rychlosti výstavby, navíc jsou použity materiály zároveň ekologické – jsou z obnovitelných zdrojů, jejich zpracování není energeticky náročné a jsou snadno odbouratelné.

Torzo původního domu, které zůstalo po bouracích pracích, zaměřili laserovým skenerem a na základě tohoto přesného podkladu připravili ve výrobních halách truhlářské firmy Obermayr obkladové tepelněizolační panely pro přízemí i 40 cm silnou nosnou dřevěnou konstrukci horního podlaží včetně obkladu z červeného smrku a oken – vše v energeticky pasivním standardu. Potom už šlo všechno velmi rychle.

V průběhu tří dnů se pomocí tří nákladních aut dovezla a zkompletovala celá dřevěná konstrukce. Díky přesnému zaměření i zhotovení jednotlivých dílců v dílně se podařilo bezchybně zavěsit tepelněizolační obal spodního podlaží na původní zdivo a stejně snadno a přesně se smontovalo i celé horní podlaží včetně střechy. Zvláštní důraz se kladl na přechody mezi původní stavbou a novými tepelněizolačními obaly z panelů na bázi dřeva. Při montáži se mezi původní a novou konstrukci nafoukala tepelná izolace z celulózy, aby se eliminovaly nerovnosti původního objektu bez vytvoření tepelných mostů. Kolem oken, která se montovala do lehkých zavěšených stěnových prvků a zároveň u nich docházelo ke styku s původní omítkou, se používaly kvalitní, trvale vzduchotěsné těsnicí pásky a podobně.

Systémy použité při renovaci

  • Původní objekt se přesně zaměřil laserovým skenerem. Zaměření se přeneslo přímo do CAD prostředí, v němž se vyhotovil přesný návrh nových dřevěných konstrukcí.
  • Pomocí dřevěné konstrukce a tepelné izolace z celulózy se důkladně zateplily podlahy objektu nad terénem, nad suterénem byl použit zateplovací systém s vakuovou tepelnou izolací.
  • Na spodním podlaží se pomocí obkladových panelů a ochranného zateplovacího systému v pasivním standardu zvýšila tepelněizolační schopnost původního zdiva a maximálně se snížily tepelné mosty.
  • Nové horní podlaží se smontovalo z prefabrikovaných dřevěných stěnových prvků v energeticky pasivním standardu, přičemž se využil speciální systém kotvení na původní objekt.
  • Vytápění je teplovzdušné – zabezpečuje ho kompaktní větrací zařízení s efektivním zpětným získáváním tepla (rekuperací) a tepelným čerpadlem.
  • Zemní kolektor tepelného čerpadla se sondami podél žumpy využívá zůstatkového tepla splašků.
  • Zbylou potřebu energie na vytápění pokrývají fotovoltaické panely (2,6 kWp) integrované do fasády.
  • Přestavbou se zároveň změnil objekt ve stylu 60. let 20. století v současnou moderní architekturu.

Komfort a úspora energie nejsou protiklady
Pro majitele rekonstruovaného domu byla hlavním důvodem k radosti jeho nová, současná architektura, nezanedbatelnou výhodou je však i příjemné klima v interiéru. Domácí za ni vděčí vynikající tepelněizolační schopnosti a vzduchotěsnosti nového obvodového pláště, což jsou vlastnosti typické pro energeticky pasivní budovy, a také vyrovnanému vlhkostnímu režimu v domě. Vyšší komfort v energeticky pasivním domě v porovnání s běžným bydlením totiž souvisí i s teplovzdušným vytápěním, které je nerozlučně spjato s větráním – všechny prostory v domě se tedy neustále zásobují čerstvým vzduchem, ohřátým nebo ochlazeným na příjemnou teplotu.

Vrátí se zvýšené náklady?
Rozumná přestavba staršího rodinného domu na pasivní standard znamená v Rakousku asi o 15 % vyšší náklady v porovnání s běžnou rekonstrukcí. O dalších 9 % zvýšila rozpočet v tomto případě užitá ekologická opatření. V Rakousku však mohou stavitelé pasivních domů požádat o státní i krajskou finanční podporu, která se v podobných případech uděluje v maximální výšce. Díky finanční podpoře tedy zůstane stavebníkům jen běžný bankovní úvěr, který se dá splácet z peněz ušetřených za energie a teplo. Navíc jsou bankovní úroky nižší než předpokládaný nárůst cen za vytápění, z čehož vyplývá, že rozumná přestavba na standard pasivního domu se v Rakousku rozhodně vyplatí. U nás podpora ze strany státu neexistuje a technologie výstavby pasivních domů je pro naše firmy relativně nová, díky čemuž lze počítat s o něco větším rozdílem v ceně proti běžné rekonstrukci, proto jsou naše počty podstatně méně optimistické. Počítáme-li však s 95% snížením potřeby tepla na vytápění a jeho rostoucími cenami, rekonstrukce na pasivní standard je investicí, kterou člověk opakovaně ocení v každé topné sezoně.

Technické informace:

Vedení projektu: LANG consulting, www.passivehouse.at
Dřevěná konstrukce: Obermayr Holzkonstruktionen, www.obermayr.at
Okna a dveře: Josko Fenster und Türen, www.josko.at
Tepelná izolace: Isocell Vetriebs, www.isocell.at
Termografie a Blower Door test: TB Panic, www.tb-panic.at
Projekt TZB: Planungsteam E-Plus, www.e-plus.at
TZB: Schloßgangl & Co, www.schlossgangl.at
Větrání: Drexel & Weiss Energieeffiziente Haustechniksysteme, www.drexel-weiss.at
Výzkumný program: Haus der Zukunft od BMVIT, www.hausderzukunft.at
Trvání výstavby: listopad 2004 – červen 2005
Stavební náklady: 1 280 €/m2

ing. Günter Lang
Foto: archiv autora, LANG consulting, www.hausderzunkunft.at