Modřínový dům na lesním svahu
Galerie(11)

Modřínový dům na lesním svahu

Nedaleko chráněné krajinné oblasti ve Vysokém Újezdu u Berouna vyrostla dřevostavba, která ctí tradiční stavební formy a prvky – a také jich zdařile využívá. Třípodlažní rodinný dům je citlivě zasazen do okolí, důmyslně využívá terénní vlny a vytváří originální, pohodlné a moderní rodinné bydlení.

Architekti Michal Mihalčík a Jana Strachotová na pozemku se vzrostlými borovicemi vytvořili na spodní stavbě z pohledového betonu sloupkovou dřevostavbu s modřínovými obklady. K umístění třípodlažní stavby využili původní terénní nerovnost, do které se organicky zanořuje spodní část domu a je do ní zapuštěna i vedle stojící malá budova keramické pece.

Prkenný obklad se využil i na keramické dílně vpravo a na altánu vlevo.

Sendvičová dřevostavba se sloupkovou konstrukcí

V suterénním podlaží částečně zapuštěném do terénu má místo garáž a technické zázemí domu. Zajímavým prvkem je schodiště kolem severní strany budovy. Vrchní dřevostavba zaujme střídavým kladením obkladů, výraznými předokenními dřevěnými posuvnými panely i střešní krytinou z předzvětralého titanzinkového plechu.

Prosklená jižní strana pod střechou z předzvětralého titanzinkového plechu.

Do zahrady se obrací dlouhá a bohatě prosklená jižní strana domu. Její fasádu před povětrnostními vlivy chrání přečnívající hrana střechy, která cloní i letní sluneční paprsky. Velká posuvná francouzská okna je možné překrýt rozměrnými dřevěnými okenicemi. Tudy se vychází ven na prostornou dřevěnou rohovou terasu, situovanou na jih a obtáčející dům částečně i ze západní strany.

Nepřehlédněte na asb-portal.cz
Vymazlená dřevostavba: Dům, který se s vámi může stěhovat
Rekonstrukce staré stodoly svépomocí
Dům sladěný s okolní krajinou

Spojení rodinného domu s okolními drobnými stavbami – keramickou dílnou a dřevěným altánem v zahradě – vytváří celistvou venkovskou usedlost dokonale navazující na okolní přírodu a splývající s ní.

Díky terénní vlně vypadá zleva stavba velmi nízká.

Dřevo bohatě využité na vnějším plášti

Fasáda je vyrobena z modřínového dřeva – ve štítu a na posuvných zástěnách velkých oken jsou obklady kladeny vertikálně, zatímco přízemí je jimi obloženo horizontálně. Prkna 80/180 mm jsou v rozích domu spojovaná rybinovým spojem, jaký se používá na roubenkách. Modřínové dřevo bylo ošetřeno přípravkem na olejové bázi a nechává se přirozeně patinovat.

Další zajímavé články:
Zahradní domek přímo od architekta
Rekonstrukce staré stodoly na prostorný víkendový dům
Rekonstrukce staré stodoly svépomocí

Dům je začleněn do přírody.

Okna jsou dřevěná. Jejich úzké dlouhé tvary ve štítech střídá bohatě prosklené jižní průčelí se širokými posuvnými skleněnými stěnami, které se dají překrýt pomocí velkých dřevěných okenic s pojezdem. Prosklení je rohové, takže jedna rozměrná okenice zvýrazňuje také západní průčelí.

Velká dřevěná terasa je zakončena vlevo zábradlím.

I v interiéru hraje prim dřevo

Z terasy se vchází do vnitřní, shora prosvětlené galerie. Nad ní se otevírá pohled do otevřeného krovu, jinak se nachází v přízemí domu trámový strop. Vnitřní stěny jsou řešeny jako sádrokartonové anebo mají dřevěné masivní obklady. Podlahy jsou dřevěné, ošetřené voskem.

Vstup do domu

Topení a likvidace dešťových vod

Topení obstarává tepelné čerpadlo (země-voda) a v zimě se v domě přitápí navíc kachlovými kamny. Dešťová voda je likvidována přímo na pozemku vsakem. Respektive jen její přebytek – primárně se voda shromažďuje v podzemní retenční nádrži a používá se na zálivku zahrady. A až přebytečné množství by v případě velké záplavy odteklo do kanalizace.   

Půdorys podkroví

Architekti: Michal Mihalčík a Jana Strachotová, www.letajici-inzenyri.cz
Stavební část: PS Ateliér Příbram

Alena Gembalová
Foto Létající inženýři