Malý dům s verandou

Malý dům s verandou

Dům je odrazem důvěry mezi investorem, architektem a stavebníky. Zadání nebylo jednoduché. Bylo potřebné navrhnout rodinný dům pro dvě ženy, matku s dcerou, a vejít se do rozpočtu 85 000 € (2,3 milionu korun). Architekti to vzali jako výzvu, z níž vznikl malý, ale zato prostorově zajímavý rodinný dům.

Architektonický koncept
Dům nám přiblíží dva charakteristické pohledy. Jeden z exteriéru a druhý z interiéru. Zatímco jeho exteriér nese znaky slovenské lidové architektury – má podélnou dispozici, šikmou střechu, tzv. verandu do zahrady a barevná okna, interiér tvoří otevřený, ale i uzavřený prostor, který odráží současné potřeby spojené s bydlením.


Vstupním meziprostorem do objektu je právě veranda, která se v létě stává součástí interiéru a v zimě zůstává jen plynulým přechodem zvenčí dovnitř.

Funkční řešení
Objekt se nachází v bratislavské městské části Čunovo, která je charakteristická výstavbou rodinných domů. Dům je postaven na malém pozemku (480 m2), jehož vchod je orientovaný na jižní stranu. Vstupní veranda se táhne podél celé východní strany domu.


V interiéru je vložený dřevěný box, který ho rozděluje na dvě části. Na uzavřenou noční na jižní straně a otevřenou denní, která je orientovaná severně, což umožnilo použít celozasklenou stěnu bez stínicích prvků a otevřít prostor do okolní krajiny. Box má výšku jednoho podlaží a obsahuje schodiště s technickou místností, šatník a sklad přístupný i z exteriéru.


Ve vrchní části boxu se nachází pracovna s knihovnou a vstup do ložnice. Horní podlaží domu je téměř celé otevřené (kromě ložnice s koupelnou). Prostor postupně terasově klesá směrem k celozasklené stěně.

Dřevostavba a technologie

Hlavní konstrukce domu je dřevěná a je složená z prefabrikovaných panelů K-kontrol. Střešní systém je řešený klasickým krovem a stropy místností jsou trámové. Z exteriéru je konstrukce obalená tepelnou izolací.

Stěny jsou bílé a střecha elegantní plechová. Jediným barevným prvkem exteriéru jsou modré rámy oken. Interiér domu uzemňuje betonová podlaha, bílé stěny a překližkové příčky. Jeho součástí je i kuchyňská linka, která vertikálně prochází přes obě podlaží až do pracovny, kde tvoří pracovní stůl.


Nepřehlédněte na asb-portal.cz
Dům pod dubem z masivních dřevěných panelů
Rekonstrukce venkovského domu
Z nenápadné dřevěnice udělali okouzlující víkendový dům

Místo: Čunovo, Bratislava
Architekt: Peter Jurkovič, Števo Polakovič, Lukáš Kordík
Hlavní dodavatel: Czech Pan, s. r. o.
Plocha: 90 m2
Projekt: 2012–2013
Realizace: 2013–2014
Náklady: 80 000 €

Marián Stanislav
Foto: JRKVC.sk