I moderní rodinný dům zapadá do venkovské zástavby

I moderní rodinný dům zapadá do venkovské zástavby

Rakouské architektonické duo ze studia Innauer-Matt Architekten navrhlo pro soukromého investora rodinný dům, moderní stylovou a nenápadnou stavbu, která dokonale zapadá do horského vesnického prostředí i okolní krajiny.

Oáza klidu se značným zastoupením dřeva v exteriéru i interiéru vyrostla na svažitém pozemku mezi vzrostlými ořešáky a lípami. Půdorysný podélný tvar objektu respektuje vrstevnice a zařezává se do svažitého terénu, provoz domu je v maximální možné míře terénním podmínkám přizpůsoben.

Vstup do objektu je situován v prvním patře z terénu, vnitřním schodištěm se schází do obytného patra v přízemí, kde se bydlí, vaří, stoluje, žije. Zároveň je přízemí otevřeno do dvou teras, východní ve stínu lípy, západní ve stínu ořechu.

Hlavní obytný prostor je rozdělen krbovými kamny, které kromě zdroje tepla zároveň slouží k ohřevu vody.

Kombinace barev bílá a antracitová jsou doplněny příjemnou texturou smrkového dřeva, které pochází z lesů v okolí.

V patře je pak řešena soukromá část objektu s menšími obytnými místnostmi a galerií kolem schodiště.

Prostor špice krovu je plně využit k dalším relaxačním prostorám a spaní.

Fasáda domu je jednoduchá a diskrétní, hlavně vzhledem k okolní vesnické zástavbě. Mřížová struktura po celém obvodě tvoří sjednocenou obalovou schránku, přesto místy propouští světlo do provozních zákoutí.

Hrdě odolává povětrnostním vlivům a svěhu v nehostinném horském prostředí. Střecha je jednoduchá sedlová antracitové barvy, v celé ploše vybavena sněhovými zachytávači. Okna jsou velká, členěná otvíravými částmi. Velké tabule skla jen podtrhují kontakt člověka s okolní krajinou. 

Magdalena Nováková

Foto: Adolf Bereuter, Dornbirn