Víkendové domky na hraně mořského útesu
Galerie(21)

Víkendové domky na hraně mořského útesu

Hráz norského ostrova Manshausem na dalekém severu zdobí čtveřice nápadných dřevěných domků. Zajímavé na nich mimo jiné je to, že pochází z Rýmařova. 

Norský polárník Børge Ousland se rozhodl, že na svém ostrově Manshausen, ležícím jižně od Narviku, vybuduje školicí, konferenční a rekreační centrum. S rekonstrukcí ostrova začal před několika lety. Nejprve se pustil do opravy mola a staré dřevěné budovy, kterou proměnil na zajímavé a luxusní konferenční prostory a prakticky také zázemí pro celý ostrov.

Víkendové obydlí pro kajakáře

Dále Ousland rozhodl vystavět ubytování pro výletníky na kajacích, kterých na ostrov jezdí velké množství. Jeho představa byla jednoduché a designové víkendové dřevostavby, které by poskytly přístřeší těmto turistům. Oslovil známého norského architekta Snorre Stinessena, který navrhl jejich podobu.

Na tomto projektu spolupracoval ale také slavný norský architekt a designér Terje Lindahl, který se ve své práci specializuje na malé domy a bydlení na malém prostoru obecně. Ten začal hledat pro toto zadání víkendových domků inspiraci ve světě; přitom nakonec objevil českou firmu Vesper Frames. Společně začali na konceptu a konečné podobě těchto víkendových dřevostaveb u moře pracovat.

Domky cestovaly přes 3000 km

Designové domky tak byly vyrobeny více než 3000 kilometrů od místa, kde nakonec stojí. To je totiž vzdálenost ostrova Manshausen od Rýmařova, sídla firmy Vesper Frames. Už z tohoto důvodu bylo nutné eliminovat nejrůznější rizika, která by při samotné stavbě, transportu a osazení mohla vzniknout. I když má firma se stavbou individuálních a moderních dřevostaveb velké zkušenosti, tak zkušenost z ostrovem a mořem byla nová.

Ve výrobním závodě na Moravě proto vznikl prototyp stavby. Jelikož se tyto objekty stavěly celkem čtyři, určitě stálo za to si tzv. „stavbu na sucho“ postavit. Vždyť naostro nyní stojí z poloviny nad mořem. To už musí mít konstrukci do posledního detailu vychytanou! Přední část celé dřevostavby navíc je kompletně prosklená. A následný převoz jednotlivých dílů domů lodí na ostrov Manshausen byl komplikovaný a náročný.

Subtilní tvary z masivního dřeva

Norské víkendové dřevostavby jsou vyrobeny z masivních dřevěných panelů. Vzhledem k tomu, že domky mají malou rozlohu (32 m2) a s přihlédnutím k jejich  čistě rekreačnímu využití, se architekt s konstruktéry dohodl, že je ani není třeba izolovat. Nevelký interiér je totiž možné snadno a rychle zahřát tím, že se jednoduše zatopí elektrickými přímotopy. Minerální izolace tloušťky 120 mm byla tedy použita pouze do střešních elementů. Fasáda domků je z modřínových biodesek, zatímco vstupní část tvoří důmyslné pojezdové masivní dveře. Střešní krytina a zadní část dřevostavby je z nebarveného hliníku, který pomáhá stavbu chránit od působení mořské vody.

Název projektu: Shelter – Manshausen, Norsko
Architekt: Snorre Stinessen
Generální dodavatel: VESPER FRAMES s.r.o.

Text: Alena Gembalová
Foto: VESPER FRAMES s.r.o.