Partneři sekce:

Nízkoenergetická stodola ve švýcarské kvalitě

Nízkoenergetická stodola ve švýcarské kvalitě

Velká výzva v podobě malé dřevěné stodoly – to je projekt přestavby hospodářské budovy na nízkoenergetický dům od ateliéru Alp'Architecture sàrl. Sympatický malý objekt z modřínového dřeva překvapivě splňuje všechna kritéria na celoroční bydlení pro 2 osoby. A co více, je jako první dům tohoto typu nositelem certifikátu Minergie P.

V přízemí vznikla nenápadná přístavba, která je sice navržena v moderním stylu, ale její jednoduchý tvar a barva nenarušuje celkový idylický výraz stavby. Toto rozšíření domu se nachází v zadní části, aby přední fasáda zůstala bez stavebního zásahu.

Design interiéru v ateliéru vytvořili tak, aby byl obyvatelům domu k dispozici doslova veškerý využitelný prostor. Každé vybavení místností je promyšlené do posledního detailu.

Ani snaha o maximální těsnost a zateplení obálky stavby nezpůsobila, aby se nepřiměřeně šetřilo na velikosti zasklených ploch. Okna rámují krásný výhled do údolí.

Přízemí bylo úplně nanovo zařízeno, po rekonstrukci se tu nachází garáž, koupelna, technická místnost a vchod.

Velký důraz byl v projektu kladen na energetickou efektivnost. Použily se technologie jako solární panely či nucená ventilace.

Interiéru i exteriéru dominují materiály bez povrchových úprav.

Získání certifikátu Minergie P pro tuto renovaci představuje významný posun vpřed pro architekturu energeticky úsporných domů. Realizace je příkladem toho, jak harmonicky může spolupůsobit staromilský styl s nejmodernějšími technologiemi.

Více na http://inhabitat.com/

AUTOR: Alp’Architecture sàrl
LOKALITA: město Bagnes, kanton Valais, Švýcarsko
TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: Alp’Architecture sàrl

RubrikyDřevostavbyŠtítky