Ježatá rozhledna rozkvetla v Jeruzalémě
Galerie(3)

Ježatá rozhledna rozkvetla v Jeruzalémě

V Jeruzalémě byla slavnostně zpřístupněna dřevěná rozhledna Ester ve tvaru kvetoucího kaktusu, jejímž autorem je známý český architekt Martin Rajniš. Věž je umístěna v areálu Hansen House z roku 1887, nedaleko hradeb Starého města, a návštěvníkům nabízí nádherný výhled na Jeruzalém. Tvar kaktusu byl zvolen záměrně – „ježatou krásou“ Martinu Rajnišovi připomíná izraelskou povahu. Areál Hansen House byl nedávno renovován jako sídlo Centra pro mladé umění, design, technologie, architekturu a nová média. Prostor pod rozhlednou bude sloužit kulturním akcím, přednáškám, workshopům, na věž je možné například i promítat (videomapping).

„Izraelskej národ jsem vždycky obdivoval, protože mám rád odvážný lidi, co jsou připravený čelit i zdánlivě beznadějnejm situacím se vztyčenou hlavou. My všichni, co se na projektu podílíme, chceme dát najevo, že Izrael je pro nás i jakýmsi vzorem a nadějí, že i malá země se může odvážit vybojovat a udržet si to nejdražší – svobodu a nezávislost. Přispění na tuto věž považuju za symbolický přihlášení se k týhle myšlence, a proto jsem se rozhodl svou veškerou práci na projektu Izraeli darovat,“ říká autor projektu Martin Rajniš, architekt HAMR.

Hlavními iniciátory projektu byli ředitel Českého centra v Tel Avivu Lukáš Přibyl a Francoise Cafri, ředitelka mezinárodních vztahů Magistrátu města Jeruzaléma. Česko-izraelský projekt architekta Martina Rajniše v magickém městě Jeruzalém je nejen symbolickým vyjádřením tradičně vřelých vztahů obou zemí, ale i největší kulturní akcí od znovuobnovení diplomatických vztahů v roce 1990. Na projekt přispěly u příležitosti 100 let od vzniku Československa a 70 let od vzniku státu Izrael vlády obou zemí.

„Česko-izraelské vztahy vzkvétají ve všech rovinách, posledních pět let pak zvláště v té kulturní. Výměna mezi Prahou a Jeruzalémem ve formě Dnů Prahy v Jeruzalémě a Dnů Jeruzaléma v Praze je toho příkladem, stejně jako třeba pojmenování zahrady v jedné z nejlepších jeruzalémských čtvrtí po prezidentu Václavu Havlovi. Architektonický objekt Martina Rajniše bude novou, nepřehlédnutelnou ozdobou Jeruzaléma. Tento skvost bude bezesporu lákat všechny milovníky umění, architektury a designu,“ uvedla Francoise Cafri.

Jeruzalémská věž bude svým způsobem korunou připravovaného dokumentu ČT o Martinu Rajnišovi. Zároveň vzniká také kniha fotografa Ivana Němce o příběhu rozhledny Ester, jejíž vznik je možno finančně podpořit. V Hansen House již probíhá výstava Němcových fotografií dokumentujících vznik věže.

Realizaci jedinečného projektu finančně zajišťují kromě státních institucí i soukromí partneři – sbírka ještě není ukončena, stále je možnost finančně podpořit tuto unikátní událost.

Hlavními partnery projektu jsou Huť architektury Martina Rajniše, vláda ČR, České centrum Tel Aviv, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Jerusalem Development Authority, Česko-izraelská smíšená obchodní komora, Izraelsko-česká komora obchodu a průmyslu, Magistrát města Jeruzaléma, s podporou řady korporátních firem i jednotlivců.

Foto: Pavlina Schults, David Kubik