Dřevodům pod korunami borovic

Dřevodům pod korunami borovic

Dřevodům v přírodním prostředí lesa nemá zakrývat jeho krásy, právě naopak, má je co nejvíce zpřístupnit obyvatelům a být s okolím v symbióze. Jednopodlažní dřevostavbu ve Lhotě u Dřís architekti ze studia ARCHTEAM – Milan Rak, Alena Režná – koncipovali tak, aby zachovali přirozené prostředí odrostlých borovic a dům do ní jemně napasovali.

Každé křídlo domu má jiný účel
Díky půdorysu, který má tvar písmene L, vzniká logické funkční členění vnitřních prostor, a přitom nic neruší přirozené prostředí. Parkování je pod přístřeškem, kde se nachází i hlavní vchod do domu (pokud bychom brali do úvahy i plochu na parkování, půdorys domu má tvar písmene T).

Ze zádveří se pokračuje do haly, v níž se kříží obě ramena domu: společenská část a křídlo soukromých prostor. Společenskou část tvoří otevřený prostor s funkcí jídelny, obývacího pokoje a částečně oddělené pracovny.

Obývák mezi stromy
Křídlo domu se společenským prostorem architekti oděli do skla, takže z každé strany vidíte stromy a přírodu. Zajímavé řešení vytváří efekt, jako byste seděli přímo uprostřed lesa. Ložnice, dětské pokoje a koupelna jsou přístupné z chodby ve druhém křídle domu. Tato část není zasklená a poskytuje dostatek soukromí.

Terasa přístupná z každé místnosti
Kolem zaskleného obytného prostoru je vytvořena vyvýšená dřevěná terasa, která poskytuje částečně zastřešený a osvětlený prostor na odpočinek venku. Nejen z obývací místnosti, ale i ze všech tří pokojů sem vedou dveře. Přesahy střechy zabraňují přímý slunečním paprskům přehřívat interiér, ale nebrání toku přirozeného světla do každé místnosti.

Cementová stěrka a bílá
V interiéru je ve velké míře využita cementová stěrka v kombinaci s bílým nábytkem, bílými interiérovými dveřmi, tmavou sedací soupravou. Součástí obytného prostoru je krb. V šedo-bílé kombinaci je realizovaná i koupelna. V předsíni s bílým vestavěným nábytkem najdete i prostor na sezení a velké zrcadlo.

Louka na střeše
Střecha domu je zelená, rostou na ní trávy a byliny z okolí. Splynutí s přírodním prostředím umocňuje i obložení fasády dřevem. Pokud jde o konstrukci, dům je z dřevěného fošnového systému v kombinaci s ocelovými sloupy.

Konstrukční detaily a vytápění
„Obvodovou stěnu tvoří dřevěné hranoly se ztužujícím záklopem z OSB desek, které byly na stavbu dováženy jako velkoplošné stěnové díly. Zastřešení je realizováno z lepených nosníků s bedněním. Střecha i stěny jsou zateplené dřevovláknitou tepelnou izolací, zevnitř zaklopené sádrokartonem. Vnější stěny jsou obložené dřevěnými fošnami, fasáda i střecha jsou provětrávané. Podlahové vytápění domu doplňuje systém řízeného větrání s rekuperací tepla,“ vysvětlují konstrukční detaily autoři příjemného domu.

Dům v lese ve zkratce
Architektonické studio: ARCHTEAM – Milan Rak, Alena Režná
Projekt: 2011
Dokončení stavby: 2014
Lokalita: Lhota u Dřís, Praha-východ, ČR

Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal

RubrikyDřevostavby