Černá dřevostavba ukrývá krásný světlý interiér
Galerie(24)

Černá dřevostavba ukrývá krásný světlý interiér

Dům H, který se skládá z hlavní a vedlejší budovy, byl postaven pro vlastní rodinu architekta Teemu Hirvilammi. Stavba ze dřeva se nachází ve finském Lahti, v tradiční rezidenční čtvrti Kivistönmäki. V blízkosti jsou jak dětské školy, tak vlakové nádraží. Bonusem pro majitele jsou i nedaleko bydlící prarodiče.

Pozemek pro stavbu domu byl limitován a jeho stísněné poměry ovlivnily výslednou podobu objektu. Ovlivnily nejen jeho velikost, orientaci, ale také rozmístění otvorů s otevřenými pohledy.

Zohledněno přitom bylo dostatečné prosvětlení interiéru se současnou eliminací nadměrných tepelných zisků.

Při výběru stavebních materiálů sehrálo rozhodující roli okolní prostředí, kterému se architekt v návrhu snažil přizpůsobit, ovšem tak, aby vše současně odpovídalo jeho vlastnímu vkusu.

Během procesu návrhu autor pečlivě studoval pohledy směrem ven, aby vytvořil originální atmosféru obytného prostoru v rámci běžné urbanistické struktury.

Výsledkem tohoto procesu je netradiční koncepce, kdy jsou ložnice a technická místnost umístěny v přízemí, kdežto obývací pokoj se nachází v horním patře.

Právě toto umístění totiž nabízí úchvatné pohledy do okolí.

Ve vedlejší budově je umístěna pracovna a pokoj pro hosty, stejně jako venkovní sauna. Prostor mezi oběma budovami, chráněný před nežádoucími pohledy, je využit jako zahrada.

Dominantním materiálem interiéru je přírodní dřevo.

Aby byla odstraněna nežádoucí fádnost jednodruhové materiálové skladby, mají jednotlivé plochy různou kadenci členění. Tímto jednoduchým nástrojem architekt dosáhl střídání výrazových prostředků, při použití jediného materiálu. Na dokonalosti výsledku se nemalou měrou podílí vysoká úroveň dílenského zpracování, která vznikla ve spolupráci místních dodavatelů materiálů se staviteli.

Studio: Architekti Hirvilammi
Architekt: Teemu Hirvilammi, M.Sc Architect (SAFA)
Konstrukční řešení: SWECO/Petri Kokkonen, RI
Ocelové konstrukce: Jukka Saastamoinen
Elektrické instalace: A. A. TMI Luoma-aho/Ari Luoma-aho
Zahradní tvorba: Teemu Hirvilammi a Juha Haapamäki
Dodavatel: Petri Piipponen a Jouni Leppälä


Text: Marie Urbancová
Foto: Jussi Tiainen
Zdroj: Teemu Hirvilammi