Dřevostavba na jižní Moravě dýchá Karibikem

Dřevostavba na jižní Moravě dýchá Karibikem

Stavba, kterou vám představujeme, je vítězem veřejného hlasování v české soutěži Dřevěná stavba roku 2017 v kategorii Moderní dřevostavby – realizace. Jednopodlažní dům nazvali sami tvůrci projektu Dům s ozvěnami Karibiku, protože vzešel ze zajímavých podnětů, a také za neobvyklých okolností. V každém případě je třeba uznat, že v mnohém má atmosféru mexických domů.

S kouzlem dvojitého mateřství

Zajímavé bylo už samotné zadání, se kterým se investoři obrátili na architektku Irenu Truhlářová. „Na konci února 2013 jsem dostala od majitelů e-mail se zadáním, s tím, že rodina bydlí část roku v Mexiku. Následovala seznamovací schůzka on-line a následně návštěva pozemku. Na projektu jsme začali pracovat v dubnu 2013, kdy jsme obě – já i majitelka – čekaly miminko. Pro majitelku to bylo už třetí děťátko. Celou studii jsme realizovali on-line a setkaly jsme se živě až tehdy, když byla dokončena. Obě děti už byly na světě a živě se našich schůzek zúčastnily,“ vzpomíná na zajímavé okolnosti vzniku projektu architektka.

S jasnou představou a otevřenou diskusí

Pozitivem při tvorbě projektu a následné realizaci domu byla jasná představa majitelů – uměli přesně definovat, co chtějí, ale přitom byly otevření diskusi. Pokud architektka navrhla výhodnější řešení, nebyl problém je přesvědčit. Kromě toho jí poslali zahraniční reference, ze kterých se také dalo vycházet. Sama architektka mnohé zjistila až později, když už dům stál: „Až při návštěvě v Mexiku jsem si uvědomila, odkud přicházela inspirace majitelů a jejich netradiční požadavky. Překvapilo mě, že i když je tento dům zcela odlišný, má v mnoha momentech atmosféru domu v Mexiku.“

Přizpůsobený terénu

Podívejme se však na samotnou stavbu. Dvoupodlažní rodinný dům je určen k trvalému bydlení pětičlenné rodiny s dvěma psy a množstvím přátel. Má využitelné podkroví, garáž a zahradní sklad. Dům je koncipován jako jednoduchá stavba se sedlovou střechou se sklonem 18°. V přízemí je hmota domu rozšířena směrem na západ a sleduje přirozený sklon terénu. Tímto způsobem vznikla krytá terasa a velkorysý obytný prostor otevírající se do krovu. V opačném směru přechází dům do zastřešení krytého parkování a skladu. Východní a západní křídla je propojené krytou verandou.

Dominantní prvky domu

Jsou jimi dva základní faktory: zvýrazněná konstrukce a pohledové dřevo v podobě vodorovného obkladu. Hlavní část domu je obložena obkladem v jeho přirozené barvě, přízemní hmota obývacího pokoje je obložená dřevem s tmavě šedou lazurou. Nosné konstrukce přesahů střechy, kryté terasy a záklop jsou řešeny jako pohledové, ze smrkového dřeva s ochranným nátěrem. Rozlehlé terasy jsou také dřevěné. V exteriéru je dřevo doplněné kamenem. Barevně výrazně a stylově působí vstupní dveře v tyrkysové barvě.

Co skrývá interiér?

U tak velké rodiny a zázemí přátel je logické, že srdcem domu je společenská místnost – jídelna s kuchyní, která přechází do obývacího pokoje. Dominantou prostoru je krb. Kuchyň je propojená díky velkému rohovému oknu s lesem. Obývák je níže položený a poskytuje široký výhled do zahrady a k lesu.

Od partnerů ASB

Jaké prvky byly inspirovány Mexikem?

  • Pestřejší barevnost v interiéru,
  • „marocké“ štuky (azurová, růžová, červená, modrá, žlutá…),
  • stínicí přesahy střech, galerie okolo domu, posuvné dvoukřídlé dveře,
  • skutečně velké vstupně dveře s azurově modrou barvou, těžké, výrazné,
  • mnoho dřevěných prvků – z masivu,
  • vintage doplňky,
  • sokly zapuštěné do úrovně stěny,
  • veselé dlaždičky v zádveří.

Dom s ozvěnami Karibiku v kostce
Architektonický ateliér: ARCHCON atelier, s.r.o.
Autoři: Ing. Irena Truhlářová
Spolupráce: Ing. Martin Jirsa
Realizační firma: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.
Lokalita: Jihomoravský kraj
Typ domu: NED – nízkoenergetický
Zastavěná plocha: 315 m2
Užitná plocha: 370 m2
Součinitel prostupu tepla U stěnou: Un = 0,156 w/m2K W/m2K
Konstrukční systém: masivní dřevěné panely DEKPANEL
Realizace: 2015 až 2016

Sabína Zavarská
Foto: Martin Zeman