Rodinný dům vklíněný do úbočí mexických hor

Rodinný dům vklíněný do úbočí mexických hor

Stavba Casa Narigua získala zlatou medaili v soutěži nejzajímavějších světových staveb – CEMEX Global Building Award v kategorii Rodinného bydlení. Dům Narigua se nachází v severozápadním Mexiku blízko přírodní rezervace v El Jonuco s hustými lesy a nepřístupnými štíty hor.

Stavba vklíněná mezi svahy připomíná původní mexická sídla vrostlá mezi zvrásněné svahy. Jejich obyvatelé jsou zvyklí žít v blízkém sepětí s přírodou, obklopeni bujnou vegetací a volně žijícími zvířaty. Místo je hustě porostlé stromy, což představuje vážnou konstrukční výzvu. Snahou bylo zachovat co nejvíce stávajícího ekosystému a umožnit majitelům domu výhled do krajiny. Jediným možným řešením bylo zvednout dům a nechat ho vznášet se nad vrcholky stromů.

Beton v barvě půdy

Mexický architekt David Pedroza Castaneda vytvořil na velkorysém pozemku o velikosti bezmála 8000 metrů čtverečních víceúrovňovou stavbu, která se tyčí nad korunami stromů. Tato minimalistická stavba z načervenalého betonu je zasazena do místa, které jako by už jen z principu odporovalo všem zásadám tohoto architektonického stylu. Bujnou a nespoutanou přírodu obohatil objekt svými strohými liniemi, které díky okolní zeleni působí měkce.

Casa Narigua je objekt složený ze třech dvoupodlažních bloků, které se vzájemně proplétají. Aby architekt zachoval stávající zeleň, rozdělil půdorys domu do zón kolem skupiny starých cedrů. Díky této konstrukci došlo jen k minimálnímu narušení krajiny. Tento princip byl uplatněn i při pigmentaci betonu. Tón byl odvozen od barvy místní půdy. Dům tak dostává jistý nadčasový vzhled.

Sluneční terasa na střeše domu poskytuje neopakovatelné 360stupňové panorama.

Snahou architektů bylo zachovat co nejvíce stávajícího ekosystému a umožnit výhled do krajiny.

Tři bloky

Každá úroveň domu má jiný plán, protože zohledňuje jiné potřeby a je odlišná od ostatních. Budova je rozdělena do tří různých objemů. První z nich obsahuje garážová a úložné prostory. Vstupní chodba, ložnice a schodiště na nižší úrovni se nachází ve druhém svazku, zatímco třetí svazek obsahuje kuchyň, služby a sociální oblasti.

Jeden z bloků slouží jako garáže a zázemí, druhý jako vstupní prostor společně s ložnicí pána domu. Poslední z bloků je určený pouze jako obývací pokoj. Pokoje pro hosty jsou umístěny u paty domu. I tak poskytují úžasné výhledy do přírody díky proskleným stěnám. Na sluneční terase na střeše domu se vám poté naskytne neopakovatelné 360stupňové panorama. Dům je směsicí moderní architektury a klasických mexických prvků, která nevyznívá vůbec kýčovitě.

Minimalistický interiér je v ostrém kontrastu se starožitným nábytkem, obrazy a sochami. Pro někoho chladný prostor umožňuje těmto uměleckým dílům naplno vyniknout. V některých pokojích jsou podlahy z místních dřevin. Tento detail dům ještě více posunuje od minimalistického konceptu směrem k běžnému objektu.

Na rozdíl od své masivní vnější image uvnitř domu transparentnost skla činí výhled ven součástí každodenního života. Dialog oken se silnými zdmi, plochými střechami a dřevěnými trámy nachází původ v tradiční mexické architektuře.

Na rozdíl od své masivní vnější image uvnitř domu transparentnost skla činí výhled ven součástí každodenního života.

Casa Narigua
Architekt: David Pedroza Castañeda
Umístění: El Jonuco, Nuevo Leon, Mexico
Plocha: 750 m2
Projekt: 2013
Dodavatel betonu: CEMEX, Mexiko

Minimalistický interiér je v ostrém kontrastu se starožitným nábytkem, obrazy a sochami, které tak mohou vyniknout.

TEXT: Kristýna Kuncová
FOTO: Sofia Flores Chapa

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.

RubrikyBetonové domy