Muzeum jako městský prostor

Muzeum jako městský prostor

Nespoutaná energie slavného ateliéru z Vídně Coop Himmelb(l)au opět explodovala – tentokrát v podobě jejich první veřejné budovy ve Spojených státech. Architekt Wolf D. Prix s partnery ji nabídl ve městě Akron v místním Art Museu, které mělo svou inauguraci 17. července minulého roku.

„Muzea už delší dobu nejsou jen výstavními místy, ale působí i jako prostory, které vyhovují městskému prostředí a zážitku z něj,“ říká Prix a dodává, „a tuto koncepci jsme využili i v našem návrhu.“

Městský znak

Koncept muzea jako kabinetu kuriozit (tzv. Wunderkammera) z dob Rudolfa II. je nenávratně pryč. Muzeum dnes už není koncipováno jen jako instituce k uchovávání a vystavování, ale jako trojrozměrný městský znak prezentující obsah našeho viditelného světa.

„Jinými slovy to znamená, že umění by mělo být schopno vyjít z prostorů budovy a duch města by zase měl být schopen začlenit se do budovy,“ doplňuje Prix. „Do muzea se už dnes nechodí jen dívat se na umění, návštěvníci jsou vybízeni k zapojení se do diskusí o umění, k návštěvě hudebních a uměleckých festivalů nebo jednoduše jen k ukrácení času, který jim zůstává do schůzky. I proto je náš návrh městským spojovacím článkem, ale i cílovou stanicí.“  

Tři části

Samotná budova je rozdělena do tří částí – Crystal, Gallery Box a Roof Cloud. První slouží jako hlavní vchod a jako orientační a spojovací prostor mezi novou a starou budovou, pocházející z přelomu 19. a 20. století. Jde o variabilní prostor, který se může využívat i na bankety či umělecké festivaly. Tradiční představa banketového sálu jako uzavřeného společenského prostoru se v tomto případě rozplývá do viditelného zážitku. 

Díky rozložení hmoty budovy a umístění částí Gallery Box a Roof Cloud je jižně orientovaný Crystal chráněn před přímým sluncem. Odraz od fasádních materiálů zároveň zvyšuje úroveň přirozeného světla v části Crystal a snižuje potřebu použití umělého osvětlení. Crystal používá mikroklimatické zóny jako vytápěcí a ochlazovací systém. Tyto různé oblasti jsou stanoveny analýzou typu a předpokládaným objemem kapacity v jednotlivých oblastech části Crystal a jsou udržovány optimalizací aktivních a pasivních prostředků. Interiér Gallery Box je rozsáhlý prostor se značnou flexibilitou na výstavní požadavky. 

V galerijních prostorách je přirozené světlo eliminováno a přísnou kontrolou se může předcházet škodám způsobeným nežádoucí intenzitou slunečního záření. Podlaha v Gallery Box a Crystal je složena z desek betonu uloženého na místě s trubkami plněnými vodou, které zabezpečují vytápění a ochlazování změnou stavu teploty této masivní podlahové dlažby. Roof Cloud, který se tyčí nad budovou, vytváří svou jasnou hmotou jakýsi obal muzea. Uzavírá vnitřní prostor, poskytuje mu stínění a současně působí jako horizontální orientační bod ve městě.  

Svěží produktivita

Coop Himmelb(l)au jsou opět zde. Svěží, neokoukaní, jako vždy originální. Navíc jejich produktivitě ani zdaleka nedochází dech. Ještě letos by měl být dokončen nový areál BMW v Mnichově, příští rok v Los Angeles Central Los Angeles Area High School, v roce 2009 Musée des Confluences v Lyonu a na rok 2011 je avizováno dokončení nového ústředí Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. Podle vizualizací projektů je už dnes jasné, že jejich produktivita bude mít opět švih a přitažlivost. 

Název: Akron Art Museum
Místo: Akron, Ohio, USA
Autoři projektu: Coop Himmelb(l)au
Partner návrhu: Michael Volk
Začátek výstavby: červen 2004
Ukončení: červen 2007
Otevření: červenec 2007
Stavební náklady: 20 milionů USD
   
Technické parametry
Celková rozloha: 8 370 m2
Užitková rozloha: 6 045 m2
Výška nové budovy Gallery Box: 11,25 m
Roof Cloud: 17,5 m
Crystal: 17,5 m
Rozměry budovy Gallery Box
Max. délka: 76 m
Max. šířka: 38 m
Min. šířka: 18,25 m

(pet)
Foto: Roland Halbe