Rezidenční projekt Šárka

Nová čtvrť nahradí průmyslový areál u pražské Šárky. Projekt vyjde na 4 miliardy

Developerská a investiční skupina Crestyl představila svůj nový rezidenční projekt Šárka. Ten vznikne v sousedství stejnojmenného přírodního parku v pražských Vokovicích na území dnešního průmyslového a logistického areálu Šárka Business Park (bývalá Aritma).

V rámci nové volně přístupné rezidenční čtvrti s parkovými plochami vyroste 18 viladomů s celkem 224 byty, šest rodinných domů u hranice s lesními pozemky, mateřská školka a prostory pro služby a obchody. Architektonické a urbanistické řešení objektů i veřejného prostoru klade důraz na propojení s blízkým lesem. Projekt v únoru získal pravomocné územní rozhodnutí. Zahájení výstavby první etapy, v rámci které vznikne 108 bytů, je naplánováno na příští rok. Celková investice přesáhne čtyři miliardy korun.

„Naším záměrem je nahradit současný uzavřený průmyslový areál klidnou a volně přístupnou rezidenční čtvrtí se zelení, protože u všech našich projektů klademe důraz na veřejný prostor. Takto jsme přistoupili i k tomuto místu a celý projekt jsme připravili tak, aby respektoval své okolí a přirozeně se propojil se Šáreckým lesem. Vše jsme navíc pečlivě diskutovali s Prahou 6 i místními spolky tak, aby byl náš projekt pro lokalitu skutečně přínosem,“ vysvětluje ředitel společnosti Crestyl Simon Johnson.

Vzdušný veřejný prostor

V projektu Šárka vyroste 18 viladomů s celkem 224 byty a šest rodinných domů, které budou umístěny přímo v sousedství lesa. Byty budou ve velikostech 2+kk až 5+kk a podlahové ploše od 62 m2 do 125 m2, součástí projektu budou i luxusní penthousy. Všechny byty budou mít velké terasy, nebo balkony či předzahrádky. Byty se budou vyznačovat vysokou kvalitou použitých materiálů a důrazem na funkční design.

Rezidenční projekt Šárka
Rezidenční projekt Šárka | Zdroj: Crestyl

Každý byt bude vybaven klimatizací a předokenními žaluziemi. Při návrhu exteriérů i interiérů se architekti inspirovali přírodními materiály, které se nacházejí v přírodním parku v sousedství projektu – domy tak například budou obložené kamenným obkladem. Samozřejmostí je společná recepce, která bude umístěna v budově se službami u vstupu do areálu.

Parkování aut je svedeno pod zem a prostor mezi novými domy tak bude vzdušný a klidný. Autorem návrhu budov je architektonická kancelář Loxia, pod veřejným prostorem je podepsáno studio Šmídová Landscape Architects.

Mateřská škola i dětské hřiště

Součástí nového areálu na místě bývalé továrny bude i nová mateřská škola pro 50 dětí, kterou Crestyl po kolaudaci bezúplatně převede do vlastnictví obce, a která tak rozšíří stávající síť mateřských škol v Praze 6. Vedle školky a zastávky MHD pak vznikne samostatná budova, která bude určená pro veřejné služby. Cílem je tyto prostory pronajmout například pro obchod, ordinace lékařů, nebo třeba kavárnu.

Rezidenční projekt Šárka
Rezidenční projekt Šárka |

Na okraji areálu vedle lesa vznikne i nové dětské hřiště a sportoviště s cvičebními prvky. Vše samozřejmě bude sloužit i obyvatelům přilehlého okolí. Crestyl se bude podílet i na uskutečnění chytrých dopravních řešení na území celých Vokovic.

Architektonické řešení veřejného prostoru projektu Šárka klade důraz na propojení se Šáreckým lesem. Vnitřní parter vizuálně „prorůstá“ z okolí a nově vysázené stromy a rostliny jsou místního typu s převahou borovic. Srdcem celého rezidenčního areálu bude parčík s vodními prvky. Významným pozitivním přínosem pro všechny obyvatele i návštěvníky bude otevření a zprůchodnění celého areálu.

red