Zrezivělá administrativní budova v Jesenici

Zrezivělá administrativní budova v Jesenici

Město Jesenice ve slovinském pohoří Karavanky má dlouhou ocelářskou historii. Tento průmysl je zde všudypřítomný a mnohé domy jej připomínají svou červenou, rezavou barvou. Těžko zde mohla nová budova státní správy vzniknout z něčeho jiného, než právě z oceli. Zvlášť když přímo před ní stojí socha oceláře.

Ministerstvo vnitra nechalo v Jesenici vystavět budovu, kde nyní obyvatelé najdou všechny potřebné úřady a úředníky. Najdou je přímo v centru Jesenice, hned vedle bývalého obecního úřadu. Čtyřpodlažní objekt navrhla architektonická kancelář Kalamar, která působí ve slovinské Lublani už více než 20 let.

Všechny kanceláře jsou organizovány kolem vnitřního atria, do kterého se přirozené světlo dostává střešními okny. Množstvím přirozeného světla a originální kompozicí spojovacích můstků, kterými je atrium pospojováno, se architekti snažili ulehčit budově od tíživé atmosféry, která úřady často provází.

Na ocelářskou historii města Jesenice jasně odkazuje vnější plášť budovy. Ten je vyroben z COR-TENu – patinující nízkolegované oceli válcované za studena. Oproti běžné uhlíkové oceli obsahuje méně uhlíku a zároveň je obohacena mědí a fosforem. Během počátečního období, kdy je konstrukce vystavena běžným povětrnostním podmínkám, se na povrchu konstrukce vytvoří tvrdá ochranná korozní vrstva, která výrazně zpomaluje další proces koroze.

Vzhledem k tomu, že již nejsou potřeba žádné další povrchové úpravy, je taková ocel považována za ekologickou díky své stoprocentní recyklovatelnosti. Z COR-TENových panelů jsou vytvořeny i okenice, které chrání exponovanou administrativní budovu před přehřátím a změkčují přímé světlo.


Město Jesenice je sevřené pohořím Karavanky


COR-TENová fasáda navazuje na ocelářský průmysl města


Horizontální rytmizace oken


Z jihozápadní strany sousedí budova pouze s vlastním parkovištěm


Smyslem okenic je rozptýlení světla přicházejícího do kanceláří


Na oceli se vytvořila ochranná vrstva


Nejsou zapotřebí žádné povrchové úpravy


Sídlo všech jesenických úřadů sousedí s bývalým obecním úřadem


Spojovací můstky v atriu budovy


Jednotlivé kanceláře jsou rozmístěny po obvodu atria


Přirozené světlo se do atria dostává kruhovými světlíky


Vstupní hala

–>–>


Situace


Půdorys 1.PP


Půdorys 1.NP


Půdorys 2.NP


Řez


Řez

Administrativní centrum Jesenice
Architekt: Andrej Kalamar, Studio Kalamar (www.kalamar.si)
Klient: Ministerstvo vnitra
Dokončeno: 2012, Slovinsko

-vb-
foto: Miran Kambič, Studio Kalamar
zdroj: Studio Kalamar

RubrikyKanceláře