Znovuzrozená Továrna No. 8 v Humpolci

Znovuzrozená Továrna No. 8 v Humpolci

Zatím poslední z humpolských realizací architekta Luďka Rýznera je revitalizace továrny z 19. století. Tento projekt – Továrna No. 8 – má za sebou bohatou historii rozkvětu a temných období, během nichž se stále něco dostavovalo a přestavovalo. V roce 1948 byla znárodněna a následně již spíše jen chátrala. V 90. letech minulého století továrnu koupila místní firma Hranipex, která si zde vybudovala administrativní i výrobní zázemí. Svépomocí provedla základní rekonstrukci, později však bylo třeba vdechnout továrně nový život radikálněji.

V roce 2009 vypracovali architekti z atelieru OK Plan architects projekt na nízkonákladovou opravu se zaměřením na oživení areálu továrny s důrazem na propojení nedalekého parku Stromovka s vnitroblokem továrny a asanaci objektu se záměrem sjednocení venkovního vzhledu objektů s jednoznačnou identifikací. V interiéru se přistoupilo k opravám a sanacím zdí, topení a elektro rozvodů. Dispozice se otevřela s důrazem na maximální flexibilitu interiéru. Do ulice Kamarytova došlo k prolomení oken a vytvoření výkladců a nového vstupu. V exteriéru se stala jednotícím prvkem černá barva s doplňky zlaté na oknech a černým plechem, který postupně bude korodovat a docílí se určité patiny. V interiéru bylo nutno pomoci některým nosným zdem, které byly již od samého začátku výstavby objektu evidentně poddimenzované a přetížené.

V přízemí objektu je dnes komerční plocha s malou kavárnou s galerií. Patro je možné využít na kancelářské prostory nebo pro lehkou výrobu a půda je připravena na variantu kanceláří nebo loftového bydlení. Na celý areál je vytvořena vize s možností nástaveb a funkčního zahuštění celého vnitrobloku.  Revitalizace byla dokončena letos v červnu.

(red)