Trendy v osvětlení: design vs. funkce
Galerie(8)

Trendy v osvětlení: design vs. funkce

Najít správný poměr mezi funkčností a estetikou není vždy snadné, ale právě ono nalezení souladu je základním stavebním prvkem úspěchu. Vedle vývoje nových technologií je třeba sledovat designové trendy a nebát se vybočit z řady. Své o tom ví i ve společnosti HALLA, která rok od roku klade na design stále větší důraz. Díky úspěchům v mezinárodních designových soutěžích se letos rozhodla zúčastnit výstavy architect@work v Mnichově zaměřené na inovace a nejnovější trendy pro architekty, designéry, projektanty a developery.

Ve svém stánku navrženém Matúšem Opálkou představila HALLA multifunkční svítidlo INDI+, které je unikátní svým závěsným systémem a nově také nabízí USB napájení. LED boardy s vysokým výkonem vynikají příjemným měkkým nepřímým osvětlením, jehož teplotu chromatičnosti lze předem zvolit. Díky nabídce dvou typů elektrického krytí IP20 a IP44 je možné využít svítidlo i v koupelnách, wellness centrech či prostorách bazénů.

svítidlo INDI+

Svítidlo BENT od Simony Hruškové vedle hravého designu oceněného trojicí prestižních cen (iF Design Award, German Design Award a A‘ Design Award) zaujme výbornými technickými parametry. Nejen napájení důmyslně skryté v závěsných lankách, variabilita barev hliníkového profilu, ale také difuzor, který šíří světlo do velkého prostoru dělá ze svítidla skvělého společníka jak domů, tak do dalších společenských prostor. 

svítidlo BENT

Posledním představeným svítidlem bylo INLIO využívající nejmodernější LED, technologii Edge Lighting a Tunable White. Na rozdíl od klasických kancelářských svítidel zaujme svým velmi úzkým profilem s vlnitou strukturou – po celém obvodě je svítidlo vysoké pouze 24 mm a díky zkoseným hranám působí opticky ještě tenčeji.

svítidlo INLIO

Právě Tunable White svítidla umožňující svítit na principu Human Centric Lighting jsou trendem, se kterým se budeme v blízké době setkávat čím dál častěji. Správnou volbou nastavení použitého osvětlení je možné lépe vyhovět požadavkům lidského organismu, a tím stimulovat procesy v těle vedoucí k intenzivnější regeneraci, vyšší produktivitě, většímu soustředění nebo dokonce k rychlejšímu uzdravení. O významu tématu svědčí i jeho začlenění do programu odborné konference Světlo v praxi, která proběhla koncem září. “Vedle diskuzí zároveň v Česku začínají vznikat realizace, pro něž je kvalitní a přirozené umělé osvětlení standardem. Zdá se tak, že začíná svítat na lepší časy. Klasické zářivky pozvolna z trhu mizí, neboť LED zdroje kromě vyššího měrného výkonu, úspoře energií a delší životnosti navíc nabízejí větší prostor pro kreativitu. Je tak možné navrhovat tvary svítidel, které by byly v době fluorescenčních trubic naprosto nemyslitelné,” uzavírá Daniel Černý ze společnosti HALLA.

Zdroj: PR článek společnosti HALLA