Klatovska 19 byt Huga Semlera Petr Polak Studio Petrohrad min

Interiéry Adolfa Loose v Plzni nabídnou přednášky i videomapping

Výjimečné interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose v Plzni si mohou návštěvníci nově prohlédnout na pravidelných komentovaných prohlídkách nebo při zajímavých kulturních akcích. Chybět nebude ani přednáška o Loosových školních letech nebo přednáška věnovaná fotografování architektury.

Podívat se do Loosových interiérů na delší čas, než vyměřuje komentovaná prohlídka, to lze splnit snadno. „Nocleh zájemcům zařídit nedokážeme, ale zveme je na zajímavý kulturní program. Při něm se mohou usadit v interiéru, který má – stejně jako jejich původní majitelé – silný příběh,“ nastínila Anna Gaierová z organizace Plzeň – TURISMUS, která pořádá komentované prohlídky i program. Kulturní podzim startuje v bytě Krausových v Bendově 10 už 23. srpna divadelním představením.

Během srpna se uskuteční první z několika kulturních akcí. Návštěvníci se mohou těšit na oblíbené divadelní představení Odpolední čaj u Loosů v podání souboru Poetické divadlo, slam poetry, dvojkřest knihy Filipa Koryty Falknov Calling a básnické sbírky Martina Reinera Magické číslo 9 nebo přednášku skvělého fotografa Petra Poláka ze Studia Petrohrad, který je autorem mnoha fotografií právě z Loosových interiérů.

Interiér se představí i ve virtuální realitě

„Chybět nebude ani přednáška Davida Růžičky, který pohovoří o tom, jaký byl Loos student. Možná posluchače překvapí, že slavný architekt Loos nebyl příkladným žákem a studium architektury nedokončil,“ dodala Gaierová.

Klatovska 12 byt Voglovych Radovan Kodera 2 min
Klatovská 12, byt Voglových | Zdroj: Radovan Kodera

Zlatým hřebem programu bude Plzeňská muzejní noc, během které se interiér bytu rodiny Huga Semlera ukáže ve zcela jiném světle. Návštěvníky dosud nezrekonstruovaného interiéru čeká nevšední audiovizuální zážitek.

Za pomoci mobilního telefonu nebo speciálních brýlí si prostřednictvím virtuální reality na pozadí prvorepublikového interiéru zobrazí současné práce studentů plzeňské Sutnarky z ateliéru Multilab. Propojení tvorby Adolfa Loose a Ladislava Sutnara ještě umocní videomapping v prostorách salónu za doprovodu „hlasu“ Adolfa Loose.

Setkání digitálního a klasického umění prostřednictvím videomappingu a rozšířené reality vzešlo ze spolupráce s ateliérem Multimédií Multilab na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na ZČU v Plzni. Prohlídky se budou konat mezi 19. a 23. hodinou vždy po 20 minutách.

Byt Krausovych Radovan Kodera 2 min
Byt Krausových | Zdroj: Radovan Kodera

Na prohlídky jsou potřeba vstupenky

V Plzni je možné v současné době navštívit dvě prohlídkové trasy se třemi interiéry, a to byty Voglových a Krausových a Brummelův dům. Vedle těchto dvou prohlídkových tras se nově pořádají rovněž prohlídka dvou doposud nezrekonstruovaných interiérů, a to interiéru domu Huga Semlera na Klatovské 19 a apartmánu Richarda Hirsche v Plachého 6.

Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru vedle radnice a také online na Plzeňské vstupence. Detailní program a více informací lze najít na webových stránkách.

red