Hravý byt plný originálních věcí

Hravý byt plný originálních věcí

Byt v 90 let starém činžovním domě je dílem autorské dvojice Jan Vacek a Martin Šmíd z designérského studia VACEK&SMID. Designéři byli přizváni poměrně hodně pozdě, když už byly po rekonstrukci bytu hotovy podlahy, okna a rozvody, takže byli ve své práci dosti limitováni. Mohli alespoň navázat na dochované historické prvky bytu: okna, interiérové dveře a staré renovované parkety.

Dispoziční řešení bytu se nedalo příliš měnit vzhledem k hotovým stavebním úpravám a dané velikostí i orientaci místností. Největší prostor s původními dubovými parketami se stala obývacím pokojem. Ve zbývajících místnostech se nově doplňovaly podlahové krytiny.

Nápaditý celek s originálními prvky

Celý byt je navržen na míru a upoutává svou odlehčeností, svěžestí i originálními kusy vybavení. Ty jsou přímo z dílny studia VACEK&SMID nebo byly vyrobeny podle jejich návrhu. Je to kuchyně, nízké stolky LEAF a sestava LA PALETA v obývacím pokoji, toaletní stolek v ložnici a úložný systém se zrcadlem v předsíni.

Změna dispozice a využitý střed bytu

Maximálního využití doznal poměrně prostorný centrální prostor bytu, do kterého dvoukřídlými prosklenými dveřmi proniká přirozené světlo. „Je to něco mezi velkou předsíní a malou halou. Vchází se odsud do obýváku, ložnice a koupelny“, říká Martin Šmíd. Bylo škoda jej využít jen jako místo k dokládání oděvů, i když funkci úložného prostoru také dostal. Ale i něco navíc: přestěhoval se sem kuchyňský kout.

Za velkým zrcadlem v předsíni je ještě ukrytý botník a věšák, a stojí tady i velká skříň.

Kuchyně jako pastelový obraz

Prostor nad pracovní plochou upoutává barevnými plochami na pastelovém pozadí stěny. Kuchyňskou linku designéři navrhli na míru v kombinaci laminát a HPL a to ve výrazných barevných tónech. „Chtěli jsme prostor s kuchyňskou linkou nějak ozvláštnit. Nakonec jsme navrhli různě hluboké horní skříňky a jejich celek pojali jako moderní obraz,“ vypráví Martin Šmíd.

Obývací pokoj s pozoruhodnou stěnou a stolky

V největší místnosti bytu ihned upoutá neobyčejná nástěnná obývací stěna. Variabilní systém panelů s policemi je autorský produkt LA PALETA. Jako dekorativní panel a současně nosný prvek jsou zde použity lisované dřevotřískové palety. Stěna je funkční, ale působí také jako prostorová plastika.


Panely jsou upraveny bílou lazurovací barvou nebo ponechány v původní barevnosti a struktuře třískového povrchu. Výčnělky paletových panelů jsou vtipně využity jako kotvicí prvky k policím (do výčnělků jsou vyfrézovány drážky, do kterých se vsazují police různých délek a barev). Samotné police jsou vyrobeny ze speciálního plexiskla, pro které jsou typické svítící hrany. Struktura třískového povrchu v kombinaci a hladký lesklý high-tech materiál spolu pozoruhodně kontrastují.

Limetkové stolky LEAF ve tvaru listů jsou také autorský produkt – mohou stát jako solitéry nebo z nich lze sestavit kompozice různých barev a rozměrů. Získaly bronzové ocenění A‘ DESIGN AWARD 2013 v kategorii nábytek, dekorativní a domácí předměty a téhož roku i nominaci CZECH GRAND DESIGN 2013 v kategorii „Objev roku“.

Maximálně využitá ložnice

V místnosti s oknem do vnitrobloku vznikla ložnice. Požadavkem investorů bylo do ní začlenit i šatnu; autoři ji vytvořili za dveřmi u vstupu, na boku šatní skříně vznikla navíc knihovna.

Zadní stěna šatny směrovaná nad postel má dekor z HPL laminátu. Do nevelké ložnice se tak tedy vešla i šatna, knihovna, odkládací plocha, místo pro lůžkoviny a toaletní stolek. Zrcadlo v ložnici je vyrobeno na míru včetně grafického motivu „rámu“.

VACEK & SMID

Jan Vacek (*1970)
Na Technické univerzitě Zvolen vystudoval obor průmyslový design nábytku, znalosti a zkušenosti v oblasti interiérové tvorby získal na Technické univerzitě v Bratislavě

Od partnerů ASB

Martin Šmíd (*1978)
Vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu se zaměřením na nábytkářství, znalosti si rozšířil na Vyšší odborné škole ve Volyni při studiu oboru tvorba nábytku a navrhování interiérů

V roce 2011 založili studio VACEK&SMID, pod jehož značkou navrhují produktový design – nábytek, svítidla a předměty interiérového mobiliáře. Současně se zabývají designem a realizacemi interiérů.

Jejich návrhy nábytku získaly několik prestižních ocenění za design, mezi jinými RedDot Design Award (2013) za knihovnu X System Jana Vacka. Za stolky Leaf (design Martin Šmíd) získali bronzové ocenění A‘ Design Award (2013 – 2014) v kategorii nábytek, dekorativní a domácí předměty, za modulový systém dekorativního osvětlení KUF zlaté ocenění IDA – International Design Awards (2014).

Text: Alena Gembalová

Foto: Iveta Kopicová a Veronika Rafajová