Hotel des Galeries v Bruselu má nejlepší design ve městě

Hotel des Galeries v Bruselu má nejlepší design ve městě

Již poněkolikáté se konala v Bruselu soutěž o nejlepší design obchodního místa Commerce Design Award a již potřetí byla tato soutěž součástí festivalu Brussels Design September. Odborná porota vybrala 10 nejlepších projektů – nominací – a konečné slovo měla veřejnost, která hlasováním na internetu určila absolutního vítěze. Tím letošním se stal Hotel des Galeries.

Soutěž Commerce Design si klade za cíl povzbudit spolupráci mezi obchodníky a designéry a povznést estetickou úroveň obchodních míst. Commerce Design zahrnuje celkový koncept – novou identitu obchodního místa. Jde tedy nejen o nový originální interiér, ale také například o kvalitu webových stránek, reklamních tisků nebo komunikaci na sociálních sítích.

O tom, že dobrý design prodává, není pochyb. Profesionální kreativní úroveň obchodního místa má velký vliv na úspěšnost obchodu. Stále více obchodníků má zájem na tom, aby jejich prodejní místo bylo nejen příjemné, ale také originální, a tím atraktivní, a ke spolupráci zve architekty a designéry. Stále ještě ale někteří obchodníci na to neslyší a také ty má soutěž povzbudit. Projekt Commerce Design byl iniciován v roce 1995 městem Montreal a postupně se k němu přidala i další města jako Brusel, Paříž, Marseille, Lyon, Luxemburg nebo Eindhoven.

V Bruselu se koná tato soutěž jako součást programu mezinárodního festivalu designu Brussels Design September. Mezinárodní porota, složená z odborníků na design a novinářů, vybrala deset nejlepších projektů a v průběhu září potom sama veřejnost svým hlasováním na internetu rozhodovala o ceně publika. Tu letos obdržel Hotel des Galeries.

Hotel des Galeries – kombinace ušlechtilých materiálů a moderního designu

Hotel des Galeries se nachází v centru Bruselu nedaleko historického náměstí Grand Place a jeho interiér je kombinací ušlechtilých materiálů a moderního designu, který vytvořily architektky Fleur Delesalle a Camille Flammarion. V pokojích jsou dřevěné parkety a na míru vytvořený nábytek, kombinovaný s některými kousky známých belgických designérů. V koupelnách potom originální keramické obklady s různými geometrickými tvary. Nástěnné lampy vytvořila Charlotte Perriand (Cassina), koberce jsou od Toulemonde Bochart a keramické noční stolky od Camille Flammarion. Architektky při tvorbě interiérů věnovaly velkou pozornost výběru textilních materiálů i barev. Současný design je citlivě kombinován i s některými starožitnými kousky.

Hotel má 23 pokojů ve čtyřpodlažní budově, z nichž některé poskytují výhled na Královskou galerii (Galerie du Roi), na katedrálu nebo na střechy historického centra Bruselu. Každý pokoj má samozřejmě wifi připojení a nechybí ani trendy Nespresso kávovar, taktéž zdarma. Pod střechou se nacházejí tři atypické dvoupodlažní apartmány s viditelnými střešními trámy a výhledem na okolní střechy. Hotel je tak opravdu příjemným a inspirativním místem pro přenocování při návštěvě hlavního města EU a podkrovní apartmány doslova „hnízdečkem lásky“, jak proklamuje hotel na svých webových stránkách.

Happy Guesthouse – nadčasový šarm

Dalším z nominovaných byl i penzion Happy Guesthouse, uzoučká budova se čtyřmi pokoji ve čtyřech podlažích. Tato krásně renovovaná budova a její interiér je dílem architektů z Ateliéru Dynamo ve spolupráci s  designérem Julienem Renaultem. Nábytek v Happy Guesthouse je jednoduchý, ale elegantní a precizně řemeslně zpracovaný. Kombinuje funkčnost a styl s nadčasovýn šarmem, který charakterizuje tuto budovu v historickém centru Bruselu. Happy Guesthouse nabízí jedinečný zážitek kombinace penzionu a boutique hotelu.

Colonel, Yyoga a další

Z dalších v desítce nominovaných byly třeba restaurace Colonel, jejíž interiérový design vytvořili Diego Carrion, Cecile Grosjean a Dirk de Leeuw, studio Yyoga od architekta Colina Wolfa nebo Zoom hotel od architekta Michela Pennemana.

Text: Jitka Prokopičová

Více na designseptember.be/commerce-design/

Komentáře