Hager KNX easy – první krok k inteligentnímu domu
Galerie(10)

Hager KNX easy – první krok k inteligentnímu domu

KNX easy je řešení pro domovní elektroinstalace od společnosti Hager a představuje první krok k inteligentnímu bydlení. Splňuje širokou škálu požadavků na ovládání světel, žaluzií, rolet či spínání dalších spotřebičů. Přitom je jeho instalace, naprogramování a uvedení do provozu velmi snadné.

Většina investorů dnes klade důraz na pohodlí a užitnou hodnotu svého bydlení a ani elektroinstalace v rodinných domech nebo bytech není výjimkou. Pod pojmem inteligentní bydlení si můžeme představit všelicos, nicméně většina dnešních investorů požaduje především určitý komfort v ovládání základních zařízení, jako jsou světelné zdroje, stínící systémy a k tomu především úspory, které se promítají do faktur za elektrickou energii.

Ovládání světelných scén jediným kliknutím na vašem tabletu

Ovládání světelných scén jediným kliknutím na vašem tabletu

Inteligentní elektroinstalace „prvního stupně“, i tak se dá nazvat systém KNX easy od společnosti Hager. Do tohoto systému lze zahrnout spínače osvětlení, ovládače žaluzií a rolet, detektory pohybu, čidla intenzity osvětlení a další. Obrovskou devizou systému je možnost jak drátového, tak i bezdrátového provedení a jejich vzájemného propojení. Bezdrátová tlačítka jsou k nerozeznání od klasických vypínačů, umožní vám doplnit stávající elektroinstalaci, ale také umístit je tam, kde konstrukce materiálu neumožňuje vedení vodičů – na skleněné příčky nebo na dlaždičky v koupelně, do kterých se nikomu opravdu nechce vrtat. Myslíte si, že zde končíme? Tak to se mýlíte. Pro ekologicky smýšlející příznivce jsou k dispozici vypínače se solárními články, které nepotřebují baterie, ale stačí je přilepit na slunné místo a sluníčko se o jejich celoživotní chod postará. A pro toho, kdo si chce opravdu dopřát pohodlí, lze do systému zapojit i dálkové ovladače, kterými zhasnete světlo ve vedlejší místnosti, když už sedíte v poklidu u svého oblíbeného filmu nebo seriálu.

Bezdrátové vypínače berker od společnosti Hager v různých odstínech a materiálech (Sklo)

Bezdrátové vypínače berker od společnosti Hager v různých odstínech a materiálech (Červený akryl)

Bezdrátové vypínače berker od společnosti Hager v různých odstínech a materiálech

Bezdrátové řešení KNX easy nachází uplatnění nejen při výstavbě nových objektů, ale k nezaplacení je především při rekonstrukcích stávajících budov a bytů. Snadno lze totiž přidat vypínače tam, kde jsou nově zapotřebí, bez nutnosti sekání do zdí. Nový vypínač prostě nalepíte na hladký povrch – a hotovo! Systém je také velmi snadno rozšiřitelný…umožní investorovi začít s několika bezdrátovými vypínači, postupně může přidávat třeba dálkový ovladač, pak nalepovací nástěnný ovladač. K řízení jednotlivých světel přibudou časem ucelené světelné scény. Systém tak roste s investorem a reaguje na jeho potřeby.

Nástěnný ovladač inteligentního systému KNX od společnosti Hager

Nástěnný ovladač inteligentního systému KNX od společnosti Hager

Ačkoliv KNX easy není jediným bezdrátovým systémem na trhu, má proti ostatním jednu nepřekonatelnou výhodu: není to uzavřený systém, ale naopak je plně kompatibilní se sběrnicovými systémy standardu KNX. Pokud se tedy v budoucnu investor rozhodne, že chce naplno využívat současné možnosti inteligentního bydlení a vybavit svůj dům či kanceláře komplexním řízením KNX, všechny doposavad nainstalované komponenty do tohoto systému snadno zapojí.

Další možnost ovládání inteligentní domácnosti – vizualizační panel KNX Domovea

Další možnost ovládání inteligentní domácnosti – vizualizační panel KNX Domovea

Instalace a naprogramování systému KNX easy nevyžaduje žádný speciální ETS software a zvládne jej každý šikovný elektrikář. Teprve v případě rozšiřování inteligentní elektroinstalace a s růstem komplexity by přišel na řadu „upgrade“ na systémové řešení, které by vyžadovalo uvedení do provozu od specialisty na inteligentní instalace. 

Komponenty systému KNX easy můžete vybírat z modelových řad vypínačů berker S.1, B.3 a B.7, Q.1 a Q.3, K.1 a K.5 a R.1 a R.3.

Hager Electro s.r.o.
Pražská 238
250 66 Zdiby

+420 281 045 724 

info@hager.cz
vypinace@hager.cz
www.hager.cz
www.hager.cz/vypinac

ZDROJ: PR článek společnosti Hager Electro s.r.o.