Bílý interiér – klidné místo pro relaxaci

Bílý interiér - klidné místo pro relaxaci

Je interiér v ladění barev bílo-bílý fádní, nudný, nezajímavý nebo naopak zářivý, čistý, noblesní? Tahle otázka nemá jednoznačnou odpověď, protože co člověk, to názor. Ale nevěsta celá v bílém také není nezajímavá, spíše naopak…

Abychom zjistili, jaký také může být ultrabílý interiér, nahlédli jsme pod pokličku architektům ze studia Colombo and Serboli. Matteo Colombo a Andrea Serboli dostali nelehký úkol – zrekonstruovat maličký byt o rozloze 36 m2 při velmi omezeném rozpočtu.

Všeobecný soulad za málo peněz

Klient, francouzský historik umění, kurátor a profesor na Sorbonně přišel s velmi jasnou představou – přál si jednoduchý otevřený prostor, vybavený pouze několika kousky nábytku, ale s dostatkem místa pro vystavení uměleckých děl, uložení vybraných knih a gramofonových desek.

Byt nacházející se v centru města jen pár kroků od pláže je otevřený pouze do vnitřního nádvoří, kompenzací za omezené výhledy na ulici či město jsou ticho, klid a světlo, ideální prostor pro relaxaci a přemýšlení. Kvůli sníženému rozpočtu volili Andrea a Matteo jednoduchá a levná řešení, z nichž ovšem vytěžili maximum a výsledkem je velmi příjemný, harmonický prostor.

Quaderna v kontrastu s bílou

Byt je tvořen třemi částmi – koupelnou a kuchyní, obývákem a ložnicí a poměrně velkou terasou o rozloze 11 m2. Sjednocujícím znakem kuchyně a koupelny, a současně jedinou texturou, použitou v interiéru, jsou na přání klienta matné bílé dlaždice o rozměru 3×3 cm, vytvářející síťovou mřížku jako odkaz na legendární sérii Quaderna ateliéru Superstudio 1970. Kuchyni a koupelnu lze horizontálním skládacím panelem a posuvnými dveřmi s dlaždicovým rastrem oddělit od další části bytu.

Ve velké místnosti se do sebe nenásilně prolínají ložnice a obývací pokoj. Přispívá k tomu ležérní styl vybavení a také, jak jinak, sjednocující bílá barva. A samozřejmě i množství světla, vstupující sem okny a z poloviny prosklenou stěnou s průchodem na poměrně velkorysou terasu o rozloze 11 m2, kde také převládá bílá barva a opticky tak spojuje exteriér s interiérem.

Když bílá bílá byla

Použití bílé barvy dovedli autoři až do extrému – úložné prostory v bytě jsou pečlivě uzavřeny za bílými panely, prostor je tedy jednolitý, v čistě bílé je podlaha z pryskyřice.  Bílé akcenty v podobně sanitárního vybavení, vodovodních kohoutků a vybavení sprchového koutu jsou i v kuchyni a koupelně.

Byt i terasu oživují citlivě volené umělecké artefakty a vybrané kusy nábytku, celek má vysokou estetickou úroveň, ale současně je i funkční, sympatický a možná překvapivě do jité míru i útulný.

Návrh: CaSA
Autoři: Andrea Serboli, Matteo Colombo
Název: The White Reteat, Sitges, Španělsko
Projekt: Prázdninový apartmán, celková rekonstrukce
Rozloha: 36 m2 + 11 m2 terasa

Text: Dana D. Daňková
Foto: Roberto Ruiz