Opuštěný betonový ostrov z filmu Skyfall

Opuštěný betonový ostrov z filmu Skyfall

Skyfall je v pořadí již 23. film o agentovi 007. Daniel Craig alias James Bond se v něm v doprovodu sličné dámy v nesnázích vydává na fascinující opuštěný betonový ostrov, který si jako své řídící středisko pro vyhlazení celého světa vybral hlavní zlosyn Raoul Silva. I když na plátně uvidíte pouze kulisy, byl filmový ostrov vystavěn podle reálné předlohy- ostrova Hašima v japonské prefektuře Nagasaki.

Když se ve filmu Skyfall prochází James Bond s hlavním zlosynem po opuštěném betonovém ostrově, Silva vypráví, jak jednoduše se mu podařilo vyhnat původní obyvatele z ostrova. Ve skutečnosti odešli z ostrova lidé v roce 1974 jednoduše proto, že zde již nebyla práce a z ostrova bylo rázem město duchů. Ostrov byl vystavěn v roce 1887 jako zařízení pro dobývání uhlí z mořského dna.Majitelem byl koncern Mitsubishi, který zde postupně vystavěl devět pater vysoké bytové bloky, pro rychle se rozrůstající řady zdejších pracovníků. V roce 1959 zde na 6,3 hektarech žilo přes pět tisíc obyvatel.

Na ostrově Hašima bylo postaveno více než třicet betonových bytových domů, kde horníci žili ve sparťanských podmínkách. Každý byt měl kolem deseti metrů čtverečních, přičemž koupelny a kuchyně byly společné. Na ostrově bylo také 25 obchodů, dva bazény, škola, nemocnice, pošta i šintoistický chrám.

Betonový ostrov získal přezdívka Battleship island díky své siluetě připomínající válečnou loď. Ostrov byl pro veřejnost dlouhou dobu uzavřen z bezpečnostních důvodů, ale od roku 2009 byla jeho část zpřístupněna turistům, které sem z pevniny dopravují přívozy. Battleship island získává stále větší světovou popularitu a je chráněn jako moderní památka, přičemž James Bond a film Skyfall mají na vzrůstající popularitě tohoto ostrova bezpochyby velký podíl.

Veronika Benešová
zdroj: Wikipedia.com

Foto: mab-ken, flickr.com; Hisagi, wikimedia commons