Partneři sekce:

Sousedský teamBuilding

Sousedský teamBuilding

Mexičtí architekti ze studia Arquitectura de Movimiento (neboli „Architektura v pohybu“) vytvořili v Mexico City inspirativní projekt plný jižanské nátury a sexappealu. Hlavní roli v konceptu domu hrají sousedské vztahy.

Projekt ColiRoma CientoVeinteOcho je součástí městské zástavby ve čtvrti Colonia Roma Norte v Mexiku. Funkce a využití veřejného prostoru v Colonia Roma nabízí jedinečný pohled na progresivní živé okolí v rámci města, zároveň odráží současnou společnost, kde se život a bydlení odehrává nejen v našich soukromých domech, ale zejména v našich nejbližších veřejných prostorech. Městské aktivity formují sousedské vztahy a přináší kladné vibrace, které umožňují pohodlné soužití v polosoukromém a ve veřejném prostoru.

Kostková fasáda
Strom s novým městským mobiliářem

Otevřené kostky

Objekt je navržen s využitím koncepčních prvků veřejného a soukromého prostoru. Mezi stavbou a jejím okolím dochází díky městským odpočívadlům k prostorové prostupnosti. Jedná se o flexibilní prostor polosoukromých interních vztahů, který se z poloviny nachází pod úrovní terénu, může sloužit také jako galerie nebo fórum. Slouží také jako společenský prostor obyvatel domu, má tak pozitivní dopad na sousedské soužití.

Vchod do komplexu
Vchod do komplexu

Před hlavní fasádou jsou kolem stávajícího stromu umístěny lavičky, je zde možnost zaparkovat kola a strávit příjemné chvíle

Vnitřní společné prostory

Vnitřní společné prostory

Komplex se skládá z dvou městských domů, osmi bytů, dvou penthousů, střešní zahrady a podzemních garáží. Byty mají lineárně prostorové uspořádání, které je generováno sekvencí vnitřních krychlí, světla a přirozeného provětrávání napříč místnostmi. Návrh umožňuje výhled do ulice a přes kostky zpět. Kostky dále formují prostorové přechody podél bytů, exponují světlo, stín, vnitřní a vnější prostředí.

Hra prostoru, barev, světla, materiálu…

Hra prostoru, barev, světla, materiálu…

Jeden z apartmánů prvního patra je navržen jako podkrovní studio. Další z bytů ve čtvrtém patře si hraje s otevřeným prostorem takovým způsobem, že ponechává jídelnu/obývací pokoj otevřený jako terasu dotýkající se koruny stromu. Uliční zeleň se tak stává prvkem obytného prostoru.

Viladomy a penthousy jsou navrženy ve dvou rovinách, dva se otevírají do ulice, dva využívají světla a ventilace „kostkové“ fasády, která udržuje syntézu vnitřního a vnějšího prostředí. Střešní zahrada má šest soukromých prostor, najdeme zde také společné lázně, další prvek podporující dobré vztahy mezi sousedy.

Strom s novým městským mobiliářem
Strom s novým městským mobiliářem

Konstrukce na odiv

Balkóny a prostorové konfigurace jednotlivých bytů se propisují na hlavní fasádě. V jádru domu jsou dvoupatrové cínové bloky, které na vrcholu stavby zvýrazňují byty s otevřeným obytným prostorem. Konstrukce domu je vystavena na odiv, nic nezůstává skryto. Struktura je založena na kovových sloupech s lakovaným černým nátěrem, následují odhalená mezipatra z vlnitého plechu.

Přiznané konstrukce v interiéru

Přiznané konstrukce v interiéru

Každé patro je neseno podpůrnou železobetonovou deskou, která zároveň nese i strop z pohledového betonu. Interiérové instalace a potrubí jsou přiznané. Černé okenní rámy jdou ruku v ruce s nosnými sloupy. Stejně tak se i hlavní průčelí svými cínovými detaily odkazuje na dvoupatrové bloky. Fasádu pak rozehrávají posuvné clony z dřevěného laminátu.

Multifunkční společenský prostor
Multifunkční společenský prostor

ColiRoma CientoVeinteOcho

Místo: Mexico City
Architekt: Arquitectura de Movimiento
Realizace: 2016

Vchody do bytů
Vchody do bytů

MEXICO CITY
TEXT: LUCIE HLAVSOVÁ
FOTO: V2COM

Článek byl uveřejnén v časopisu ASB 2/2017.