Základní škola Říčany

V Říčanech u Prahy postaví největší dřevěnou školní budovu v Česku. Pojme přes 500 dětí

V Říčanech u Prahy začíná výstavba nové základní školy pro 540 dětí. Práce si vyžádají 701 milionů korun, většinu nákladů pokryje dotace. Hotovo by mělo být do listopadu 2025.

Nová škola vznikne na louce uprostřed bytové zástavby na Komenského náměstí. Podle radnice půjde o největší dřevěnou školní budovu v pasivním standardu v Česku. Budou ji vytápět tepelná čerpadla, na zelených střechách dělníci nainstalují fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny.

Škola bude mít 18 kmenových tříd, odborné učebny a jídelnu. V dalším propojeném objektu vznikne tělocvična s venkovním sportovištěm. Projekt pamatuje i na dopravní infrastrukturu v okolí školy a park pro veřejnost.

Budova vznikne podle návrhu ateliéru Rusina Frei, který vzešel z otevřené jednofázové projektové architektonické soutěže. Autoři jej charakterizují sedmi principy, jejichž naplnění si vzali za cíl:

  • Kultivované městské okolí
  • Škola otevřená do parku
  • Sdílená tělocvična
  • Bezpečný školní dvůr
  • Velkorysé a přívětivé vnitřní prostory
  • Zelené terasy s venkovními učebnami
  • Šetrná stavba a přírodní materiály

Více jsme o připravovaném projektu napsali v minulosti.

Dosavadní kapacita nestačí

Stavební práce jsou naplánovány ve všední dny od 7:00 do 17:00, v sobotu od 8:00 do 15:00. „Do konce roku bychom chtěli zahájit zakládání pilotů pro základy budov. Nákladní vozidla a další techniku budeme před výjezdem z areálu čistit, abychom eliminovali znečištění komunikací. Plánujeme i průběžné zametání komunikací,“ uvedl stavbyvedoucí Zbyšek Haltuch.

Základní škola Říčany
Základní škola Říčany | Zdroj: Rusina Frei architekti

Dětí v šestnáctitisícovém městě přibývá a dosavadní prostory nestačí, některé školy navíc potřebují rekonstrukci, zejména na Masarykově náměstí a v Olivově ulici. V Říčanech jsou tři městské základní školy a čtvrtá pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Jejich kapacita je na maximu. Zatímco v roce 2019 je navštěvovalo 2004 dětí, v letošním roce již 2195. Výstavba nové budovy 1. základní školy je tak podle starosty Davida Michaličky (Klidné město) nutností.

„Bylo nutné ve všech školách navýšit počet žáků ve třídách a zrušit odborné učebny. K výuce jsou využívány i prostory družiny. Tato situace je náročná pro pedagogy i pro samotné děti. Vedení škol se pak musí vypořádávat s obtížnou organizací provozu škol,“ dodal starosta.

Kvůli své poloze u Prahy jsou Říčany pod velkým tlakem developerů a zájemců o bydlení. Město také opakovaně vítězí v průzkumu společnosti Obce v datech, podle nějž se v něm žije nejlépe v zemi.