Mnichovo Hradiště vyhlásilo architektonickou soutěž na přístavbu základní školy

Škola, školní třída
Zdroj: Shutterstock

Mnichovo Hradiště nechá dostavět křídlo základní školy ve Studentské ulici, přibude i pavilon s učebnami pro nejnižší ročníky a nová sportovní hala. Nové křídlo školy má mít 12 tříd, jídelnu a šatny. Stavět by se mělo ve třech etapách. Město proto vyhlásilo soutěž na architektonický návrh.

Financování staveb s odhadovaným rozpočtem ve výši několika set milionů korun chce Mnichovo Hradiště zajistit převážně z dotací.

„Realizací nového křídla vyřešíme kapacitní otázku školy a výstavbou sportovní haly, která bude sloužit jak výuce, tak sportovním klubům a veřejnosti, vznikne důstojný nový prostor určený pro sportování i velké školní akce,“ řekl místostarosta města Ondřej Lochman (Žijeme pro Hradiště). Dostavba vznikne v jihozápadní části pozemku současného školního areálu. Součástí prací mají být i úpravy školního areálu.

Výsledky budou v dubnu

Začátek a postup výstavby bude záviset na tom, kolik se podaří získat z dotací. Předběžně bude stát dostavba areálu ve Studentské ulici stovky milionů korun. „Ještě před krizí se na všechny různé zvažované dostavby a rozšiřování školských kapacit v Hradišti počítalo s celkovou investicí ve výši 700 milionů korun. Dnes by to bylo jistě podstatně více,“ doplnil za město Martin Weiss. Město kromě Studentské připravuje i stavební úpravy ZŠ Sokolovská.

Porota vybere pro soutěž šest architektů nebo jejich týmů podle portfolií, která mohou podávat do 15. listopadu. Tito architekti pak připraví soutěžní návrhy. „Formát soutěže o návrh jsme zvolili proto, že budeme moci hodnotit různé varianty, a to nejen z pohledu architektonického nebo provozního řešení, ale také dokážeme lépe odhadnout výši investice nebo budoucích provozních nákladů,“ řekl starosta města Jiří Plíhal (Žijeme pro Hradiště). Lidem by mohly být vítězné návrhy představeny příští rok v dubnu.

Na přípravě podmínek architektonické soutěže spolupracovalo město s Českou komorou architektů a organizací CBArchitektura.