Zlatou medaili na stavebním veletrhu dostaly čtyři exponáty

Zlatou medaili na stavebním veletrhu dostaly čtyři exponáty

Je mezi nimi například chytrá stěna pro energeticky úsporné stavění od vědců z Vysokého učení technického v Brně. Chytrá stěna zajišťuje příznivé a zdravé vnitřní tepelné mikroklima v každém ročním období, zabraňuje přehřívání místností v letních měsících. "Systém umožňuje nejen pasivní chlazení místností v letním období, lze jej využít i pro nízkoteplotní vytápění místností v období zimním," uvedla Jana Tyrichová z Veletrhů Brno.

Cenu dostalo i spořivé světlo sTube od výrobce SNAGGI Lighting, dále prefabrikované maltové desky pro zdění přesného zdiva na tenkou celoplošnou spáru firmy Franken Maxit s.r.o. a exponát Porotherm 38 TS Profi od společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.

Oceněné exponáty
Chytrá stěna
Jedná se o systém tepelně akumulačních modulů určený pro stěny, stropy a podlahy všech typů budov, který dokáže účinně stabilizovat tepelné mikroklima v budovách při nízkých provozních nákladech. Systém zajišťuje příznivé a zdravé vnitřní tepelné mikroklima v každém ročním období, zabraňuje přehřívání místností v letních měsících. Systém umožňuje nejen pasivní chlazení místností v letním období, lze jej využít i pro nízkoteplotní vytápění místností v období zimním. Výsledky experimentů ukazují, že při využití chytré stěny v porovnání s konvenčními technologiemi, uživatel ušetří 20% – 40% provozních nákladů. Systém umožňuje suchou montáž díky modulovým prvkům (např. v dřevostavbách) a zároveň představuje finální povrchovou úpravu stěn, stropů i podlah. Součástí řešení systému je také uplatnění obnovitelných zdrojů energie.

maxit mörtelpad
Prefabrikované maltové desky pro zdění přesného zdiva na tenkou celoplošnou spáru. Po položení na vrstvu zdiva se maltové desky navlhčí a je možné podkládat další řadu zdiva. Jednoduché zpracování bez míchání malty a použití složitých přípravků.

sTube
sTube dosahuje bezkonkurenčně nejnižších nákladů, všude tam, kde se často a dlouze svítí. Produkuje jemné světlo, nabízí vyšší kontrast a nižší únavu očí, s minimálním světelným slábnutím a podáním.

Porotherm 38 TS Profi
Soklové cihly broušené Porotherm 38 TS Profi jsou určené pro první vrstvu obvodového nosného i nenosného zdiva tloušťky 380 mm a větší s vysokými nároky na tepelný odpor a tepelnou akumulaci stěny. Cihly jsou ze spodní strany opatřeny hydrofobizačním přípravkem proti nasáknutí vodou stojící na základové nebo stropní desce. Pro správné zazdění je hydrofobizovaná část cihel barevně označena. K usazení cihel do ideálně vodorovné polohy pro zdění dalších vrstev se používá speciální malta Porotherm Profi AM pro založení broušených cihel.

Zdroj: ČTK, www.bvv.cz