Pražská rada neschválila Stropnickému klíčové materiály

Pražská rada neschválila Stropnickému klíčové materiály

Pražští radní včera neschválili ani jeden z klíčových materiálů, které předkládal náměstek primátorky Matěj Stropnický, který je zodpovědný za územní plánování. Problematiku pražských stavebních předpisů od Stropnického převzala primátorka Adriana Krnáčová, která ji bude mít nyní na starosti.

Bouřlivě diskutované stavební předpisy jsou předmětem zájmu už několik měsíců. „Neschopnost náměstka Stropnického vyřešit problém s pozastavenými stavebním předpisy začala vážně ohrožovat zájmy Prahy a hrozí nám odejmutí práva vydávat si samostatně pražské stavební předpisy,“ uvedla Krnáčová. „V takové situaci už není nadále možné přihlížet experimentům pana Stropnického a musela jsem zasáhnout,“ doplnila.

Primátorka vlastní podobu předpisů předložila radě, která je hlasy ANO a ČSSD přijala. Detaily předpisů primátorka na dotaz novinářů komentovat nedokázala s odkazem na to, že je připravoval její sekretariát. Návrh nyní magistrát rozešle k připomínkování radnicím a poté ke schválení ministerstvu pro místní rozvoj a k notofikaci Evropské komisi. Přijaté a schválené by měly být podle Krnáčové do konce letošního roku.

Kvůli hlasování rady se mimořádně sešel zastupitelský klub Trojkoalice, který chce situaci řešit na koaličním jednání. Stropnický v dopise straníkům napsal, že situaci v koalici považuje za neudržitelnou. „Změny se nekonají, staré projekty a praktiky pokračují, Trojkoalice je přehlasovávána faktickým spojenectvím přátel starých pořádků ANO a ČSSD, a tak pouze přihlížíme politice zažít město stejně,“ uvedl. Výroky Krnáčové označil za lživé a jí předloženou podobu předpisů za „kompilát“, který dává prostor korupci. Večer bude o situaci jednat vedení pražské Strany zelených.

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Novela, kterou předkládal Stropnický, přináší mimo jiné novou regulaci velkoplošné reklamy a změny při výstavbě v metropoli. Zavádí výškovou regulaci budov, klade důraz na volnou prostupnost města, na alternativní způsoby dopravy a na energetickou šetrnost budov. Bouřlivou mediální roztržku přinesla na přelomu roku především nová regulace reklamy, s níž nesouhlasí billboardová lobby.

Účinnost původních stavebních předpisů v lednu na 15 měsíců pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj. V novele stavebního zákona zároveň navrhlo, aby Praha ztratila právo na vlastní stavební předpis. Praha má své stavební předpisy jako jediné město v ČR již více než 100 let. Na celostátní úrovni je problematika stavebních předpisů upravena vyhláškami ministerstva pro místní rozvoj.

Zdroj: ČTK

Ilustyrační foto: Dano Veselský

RubrikyUdálosti