Mezinárodní nadace We Are Water

Mezinárodní nadace We Are Water

Společnost Roca, přední světový dodavatel koupelnového vybavení, oficiálně zahájila v pražském kině Světozor činnost nadace We Are Water v České republice. Praha se tak stala součástí celosvětového zahajovacího ceremoniálu nadace, který prakticky současně proběhl ve 20 městech po celém světě – např. v Bombaji, Sao Paulu, Paříži, Šanghaji, Moskvě, Bejrútu nebo Londýně.

Účastníci pražského setkání nadace We Are Water zároveň shlédli premiéru filmu „Aral, the Lost Sea“ (Aral. Ztracené moře) uznávané režisérky Isabel Coixetové, který zaujal již na mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu 21. září 2010. Dokument je vůbec první aktivitou sponzorovanou nadací We Are Water. Současně je znamenitou ukázkou typu spolupráce, o kterou nadace We Are Water usiluje ve spojení s umělci (filmaři, zpěváky, herci atd.) a nevládními organizacemi, které se rovněž snaží zvyšovat povědomí o celosvětové problematice nedostatku vody.

„Nadešel čas propojit naše přední postavení v oboru s otázkami ochrany životního prostředí, tedy oblastí, které se věnujeme již přes 50 let,“ uvedl David Penc, marketingový a produktový ředitel Laufen CZ, která v České republice hájí zájmy koncernu Roca. „Nadace We Are Water je nedílnou součástí našeho úsilí v oblasti trvalé udržitelnosti a ochrany komunit, které jsou nedostatkem vody a jeho dopady nejvíce postiženy. Naším cílem je stát se autoritou v problematice řešení ekologických otázek a trvale udržitelného rozvoje zejména v souvislosti s vodními zdroji.“

O dokumentu Isabel Coixetové „Aral. The Lost Sea“
Dokumentární film „Aral. The Lost Sea“ režisérky Isabel Coixetové ukazuje na rychlé vysychání Aralského jezera ležícího izolovaně v srdci střední Asie. Jedná se o první z aktivit financovaných nadací We Are Water. Dokument vypráví o nevyhnutelném osudu Aralského jezera, který představuje jednu z nejzávažnějších přírodních katastrof dnešní doby. Natáčení dokumentu se zúčastnil i Sir Ben Kingsley v roli vypravěče, vlastní písní provázející celým filmem přispěl Tim Robbins.

Isabel Coixetová říká: „Příběh Aralského jezera je pouze jednou z mnoha ekologických pohrom na naší planetě. Podpora poskytnutá nadací We Are Water přispěje k mezinárodní distribuci tohoto filmového dokumentu a přiměje nás k zamyšlení o dopadech nešetrného zacházení s tímto omezeným přírodním zdrojem. Nadace We Are Water svojí činností zvyšuje povědomí lidstva o tom, že voda je pro hospodářský rozvoj klíčová, nicméně navzdory pokroku není dostupná všem.“

Dokument „Aral. The Lost Sea“ byl oficiálně představen na filmovém festivalu v San Sebastianu. Postupně ho uvidí i účastníci festivalů pořádaných po celé České republice: Ekofilm, 4.–10. 10. 2010, České Budějovice a Český Krumlov;  Caminos Karlovy Vary, 5.–7. 11. 2010; Rajbas Outdoor, 19.–21. 11. 2010, Blansko; Expediční kamera – putovní filmový festival (únor – březen 2011).

Další informace o projektech nadace We Are Water, cílech a aktivitách nadace, najdete na stránkách www.wearewater.org

Zdroj: Roca