Achitecture Week 2010

Achitecture Week 2010

Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu moderní a současné architektury  Architecture Week 2010 proběhne v Praze ve dnech od 4. do 17. října 2010.  Ve spolupráci s velvyslanectvími a kulturními instituty jej, také za podpory dalších partnerů a institucí, organizuje společnost Czech Architecture Week s.r.o.

Letošním hlavním tématem festivalu bude zelená architektura a urbanismus. Prostřednictvím tiskové konference, 8 vernisáží, 32 výstav, 19 přednášek, 1 semináře, 1 diskuse, 5 procházek za architekturou a 2 dnů otevřených dveří se návštěvníkům představí účastníci – osobnosti architektury ze 17 zemí – Brazílie, Bulharska, Číny, Dánska, Francie, Itálie, Japonska, Německa, Polska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Španělska, Švédska, USA, Valonska-Bruselu a Velké Británie.

Architecture Week proběhne opět na více místech v Praze. Informační centrum, AW Central, bude v letošním roce umístěno v nové budově Národní technické knihovny v Praze (Technická 6, Praha 6). Druhým informačním centrem festivalu je výstavní síň Mánes na Masarykově nábřeží 250, kde bude opět umístěna výstava Arch Works 2010, na níž se svými modely a multimediálními prezentacemi představí architektonické kanceláře, developeři i česká a zahraniční města (Ostrava, Brno, Bratislava).

Nejen pro pražské návštěvníky bude zajímavá multimediální prezentace významných projektů pro rozvoj hl. m. Prahy pod názvem Praha – přívětivé město, organizovaná ve spolupráci s Útvarem rozvoje hl. m. Prahy, která návštěvníkům přiblíží také koncept nového územního plánu Prahy.

V sousedství výstavy Praha – přívětivé město bude umístěna slovenská expozice s hlavní výstavou Bratislava – dunajské nábřeží. Výstavy budou, spolu s výstavou Arch Works 2010, umístěny ve výstavní síni Mánes na Masarykově nábřeží v Praze.

Do programu festivalu bude zařazena výstava věnovaná vztahu Brazílie a České republiky s názvem České stopy v Brazílii, konaná pod záštitou Velvyslanectví Brazilské federativní republiky v Praze. Výstava probíhá ve dnech od 15. září do 30. listopadu 2010 v Tereziánském křídle Pražského hradu. Součástí této výstavy bude mimo jiné osobnost Juscelina Kubitscheka, prezidenta Brazílie v letech 1956-1961 (jehož pradědeček pocházel z české Třeboně), který založil na zelené louce nové hlavní město Brasilia. Architektem tohoto výstavního města, jež se v letošním roce dožívá 50 let od svého založení, byl věhlasný architekt Oscar Niemeyer, jemuž je věnována další část výstavy – na nových velkoformátových fotografiích Damjana Prelovšeka se budou moci návštěvníci seznámit s ojedinělou architekturou Brasilie a urbanistickým plánem Lucia Costy. Rovněž se zde návštěvníkům představí fotografie Lorranta Attily, Radany Dungelové a Jindřicha Štreita, originální kresby Jana Dungela a materiály i archiválie, dokumentující přesídlování českých imigrantů do Brazílie, jejich cesty, osudy i místa, kam se nejčastěji v Brazílii stěhovali.

Bulharský kulturní institut v době konání festivalu představí projekt s názvem Balkan House, jehož hlavním tématem bude bulharské hlavní město Sofia. Hosty budou hlavní architekt Sofie Petar Dikov a architekt Lubomir Milkov, člen Bulharské komory architektů.

Součástí projektu budou i dvě výstavy: Sofie – Evropské město, architektura, umění, design a výstava Současná bulharská architektura 2006-2009, dále přednese Lumbomir Milkov přednášku na téma architektura Sofie, Tomáš Žižka a Dragan Stojčevski  představí projekt balkánské scénografie. Kromě toho budou uvedeny filmy, věnované bulharské architektuře a Sofii, rumunská výstava Mezi paralelními zrcadly (o sídle rumunského Memoriálu obětí komunismu v Sighetu a o budově politické věznice v Uherském Hradišti) a rumunské a srbské filmy o místní architektuře.

Čínská architektura bude zastoupena výstavou Centrální osa Pekingu, která proběhne ve dnech 4. – 29. 10. 2010 v galerii Národní technické knihovny a která fotografiemi a modely představí historickou i moderní architekturu čínského Pekingu.

Hostem z Dánska bude architekt Bjarne Hammer, kterého k účasti vyzvala společnost DuPont. Jeho přednáška na téma stavby spořitelny Brørup proběhne dne 14. 10. 2010 ve 20.00 hodin v Národní technické knihovně.

Tradičně se festivalu účastní Francouzský institut v Praze. Uvítá francouzského architekta Patricka Blanca, který řeší problém nedostatku zelených ploch ve městech jednoduchým a přesto geniálním návrhem vertikálních zahrad – zeleně, šplhající po fasádách projektovaných domů. Jeho přednáška proběhne 5. 10. 2010 v 17.00 hodin v kinosále Francouzského institutu.

Italský kulturní institut v Praze na festivalu představí dne 12. 10. 2010 v 18.00 hodin architekta Maria Cucinellu ze společnosti Mario Cucinella Architects, jejichž Centrum udržitelných technologií CSET v čínském Ningbu bylo na mezinárodní výstavě MIPIM 2009 označeno za nejlépe řešenou zelenou budovu. 

Japonská architektura bude zastoupena výstavou Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa, držitelů Pritzkeovy ceny za projekt Škola managementu a designu v Zollverein z architektonického studia SANAA. Studio se v krátkém čase stalo mezinárodně oceňovanou společností, v jejímž portfoliu jsou projekty jako Muzeum moderního umění 21. století Kanazawa, Skleněný pavilon v Muzeu umění v Toledu v Ohiu nebo Nové muzeum v New Yorku.   Výstavu obohatí rovněž film o realizaci celého projektu. Výstava bude umístěna ve výstavní síni Mánes na Masarykově nábřeží v Praze 1.

Goethe institut v Praze pozval k účasti německého urbanistu Prof. Jörna Waltera, ředitele plánování města Hamburk. Hamburk se stalo Evropským zeleným městem pro rok 2011. Festivalu se zúčastní rovněž známý německý fotograf architektury Thomas Mayer, který v prostorách Goethe institutu pohovoří o svých zkušenostech s prací pro nejvýznamnější architektonická studia a fotografování projektu Škola managementu a designu v Zollverein. Jedná se o fotografa  známých architektů jako například: Franka Gehryho, Jeana Nouvela, Rema Koolhaase a Zahy Hadid.

Výrazně bude zastoupena také polská architektura – výstavou Slezská škola architektury, jejíž organizátoři, SARP O. Katowice, jmenovitě Andrzej Duda, Przemyslaw Lukasik a Lukas Zagala, se představí rovněž blokem přednášek v Národní technické knihovně a výstavou Logika prostoru, která naváže na stejnojmennou loňskou velmi úspěšnou přednášku známého polského architekta Roberta Koniecznyho ze společnosti KWK Promes.

Rumunská architektura se představí, kromě zmíněné výstavy Mezi paralelními zrcadly, prostřednictvím filmů, promítaných v Bulharském kulturním institutu v rámci projektu Balkan House.

Slovenská architektura bude mít v letošním roce na festivalu velmi silné zastoupení v rámci Dnů slovenské architektury, kterým poskytl záštitu Ministr kultury Slovenské republiky, Daniel Krajcer, Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský , Spolok architektov Slovenska a Slovenská komora architektov.

Pražskému publiku se představí výstava Prof. Ing. arch. Štefana Šlachty s názvem Bratislava – dunajské nábřeží – kompilace historie a současnosti vodního nábřeží Dunaje, dokumentující jeden z důležitých městských a urbánních počinů v Bratislavě. Další výstavou bude výstava Katedry dizajnu VŠVU v Bratislavě, umístěná ve Slovenském institutu v Praze, která představí tvorbu a projekty studentů architektury.

Prezentace slovenské architektury bude doplněna blokem přednášek profesora Šlachty a jeho kolegů, který se bude konat dne 6. 10. 2010 od 18.00 hodin rovněž ve Slovenském institutu, kde bude také k vidění výstava Josef Struhař, laureát Ceny Emila Belluša 2009. Cena je udílena za významné celoživotní dílo, předmětem ocenění je architektonická tvorba nebo pedagogická a vědecko-výzkumná činnost v oblasti architektury. Tuto cenu založili Spolok architektov Slovenska a slovenský Fond výtvarných umení.

Ve výstavní síni Mánes budou po dobu konání festivalu vystaveny nominace do soutěže CE.ZA.AR. Cenu CE.ZA.AR uděluje každoročně za uskutečněné architektonické dílo Slovenská komora architektov. Generálním partnerem Dnů slovenské architektury v Praze je společnost HB REAVIS Slovakia a.s.

Výstava Současná slovinská architektura představí 36 realizací slovinských architektů, jejichž tvorba se již setkala s úspěchem v mezinárodním měřítku, o čemž svědčí řada udělených cen. Výstavu doplní svými přednáškami architekti Dean Lah ze studia Enota a Andrej Hrausky, ředitel DESSA, galerie architektury v Ljubljani.

Španělská architektura a urbanismus budou představeny ve spolupráci s Institutem Cervantes prostřednictvím výstavy Freshlatino – beseda za účasti Diego Barajase, jednoho z účastníků výstavy, proběhne v Institutu Cervantes dne 5. 10. 2010 v 18.00 hodin, na ni naváže vernisáž výstavy. V Národní technické knihovně proběhne dne 13. 10. 2010 ve 20.00 hodin přednáška tajemníka mezinárodní asociace urbanistů Pabla Vaggioneho.

Zelenou švédskou architekturu představí na své přednášce prezident sdružení Equator European Architects Yves Chantereau. Tato přednáška proběhne dne 6. 10. 2010 ve 20.00 hodin v Národní technické knihovně.

Zastoupení Valonsko-Brusel, které se rovněž festivalu Architecture Week účastní od jeho počátku, pozvalo k účasti pana Victora Brunfauta, který bude mít v Národní technické knihovně přednášku Jak se v Belgii zelená architektura a urbanismus dne 7. 10. 2010 od 19.00 hodin.

Letos poprvé se do festivalu zapojil British Council – jeho ředitel, pan Nigel Bellingham, představí projekt Kreativní města (Creative Cities), který je pokusem vytvořit systematičtější soubor metod, podle nichž se mohou města řídit při výběru možných cest, jak řešit problémy, kterým čelí, využívat zdrojů, které mají v souvislosti s jejich politickým vedením a sociální stratifikací. Dále uvede přednášku paní Karen Cook, která bude zároveň hostem AUÚP. Obě přednášky proběhnou v bloku v Národní technické knihovně dne 5. 10. 2010 ve 20.00 hodin.

AUÚP (Asociace pro urbanismus a územní plánování) je tradičním partnerem festivalu. Letos oslaví 20 let od svého založení a u této příležitosti připravuje řadu zajímavých akcí, které budou zařazeny do programu Architecture Week.

Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) bude v rámci Dne s Českou radou pro šetrné budovy, který proběhne v Národní technické knihovně dne 7. 10. 2010 od 8.00 do 18.00 hodin, prezentovat závěry vybraných pracovních skupin (Náklady, úspory a hodnota šetrných budov; Rekonstrukce budov komunistického dědictví, Vzdělávání architektů městských částí; Návod pro šetrnou rekonstrukci objektů z 18. a 19. století a Šetrné osvětlení), dále v tento den proběhnou další workshopy, diskuse a pracovní snídaně.

Po loňské úspěšné spolupráci s Pražskou informační službou připravují organizátoři festivalu opět procházky za architekturou, tentokrát většinou věnované architektuře pražských zahrad.

K festivalu Architecture Week bude vydán rovněž celobarevný katalog a mapa – průvodce festivalem.

Další informace o programu a akcích festivalu naleznete na internetových stránkách www.architectureweek.cz.