Studentská soutěž Axor H2O story pomůže nastartovat kariéru

Studentská soutěž Axor H2O story pomůže nastartovat kariéru

Prosadit se na trhu práce je pro čerstvé absolventy velice náročné. Mladým architektům a designérům může studentská soutěž pomoci otevřít důležité dveře v kariéře.

Mezi studentskými soutěžemi má jedinečné postavení mezinárodní studentská soutěž Axor H2O story, která obrací pozornost na principiální průzkum vody a její působení v architektonickém kontextu koupelny. Podle slov Rudolfa Netíka, člena poroty, je soutěž přínosem pro design i studenty: „Každý ročník soutěže přináší zajímavé vize a řešení, která pracují s novým prostorovým uspořádáním a hledají nový příběh, novou funkčnost. Je to šance pro vyhraněné názory, které možná všechno minimalizují, automatizují a urychlují, stejně jako pro řešení, která pro hygienu nabízejí maximální prostor, čas a zážitky.“

Zkušenosti víc než peníze

Hlavní cena pro vítěze hlasování odborné poroty je naprosto výjimečná. Autor nejlepšího návrhu totiž získá VIP vstupenku do světa profesionálů. Společnost zabezpečí prezentaci vítězného soutěžního návrhu ve fyzické podobě během vyhledávané přehlídky designu Designblok v Praze. „Designblok je atraktivní akce, která každoročně přitahuje víc návštěvníků. Sami studenti považují soutěž Axor H2O story za jedinečnou příležitost zviditelnit se a představit svoji práci odborné i široké veřejnosti. Navíc se aktivně zapojují přímo do procesu tvorby designu a výroby na té nejvyšší profesionální úrovni,“ vysvětluje přínosy výhry Ladislav Grebec, jednatel společnosti Hansgrohe.

Spolu s prezentací na Designbloku získá vítěz hlasování odborné poroty i možnost týdenní exkurze v německém centru vývoje a výroby značky Axor. Na exkurzi spolu s ním vycestuje i vítěz on-line hlasování na internetových stránkách. Během svého pobytu navštíví různá oddělení centra vývoje a výroby značky Axor – od oddělení konstrukce přes laboratoř vodního proudu až po oddělení marketingu a managementu značky. Mají dokonce příležitost vidět nové produkty, které Axor vyvíjí, a mohou se k nim vyjádřit.

SEENEED na Designbloku 2014: Instalace vítězeného soutěžního návrhu Axor H2O story 2014

SEENEED na Designbloku 2014: Instalace vítězeného soutěžního návrhu Axor H2O story 2014

Zasedání poroty AXOR H2O story. Zleva: Viktor Šabík (SR), Ladislav Grebec (Hansgrohe), Radka Nováková (Hansgrohe), Manuel Züfle (Axor), Jerry Koza (ČR), Jaroslav Wertig (ČR) a Rudolf Netík (ČR)

Zasedání poroty AXOR H2O story. Zleva: Viktor Šabík (SR), Ladislav Grebec (Hansgrohe), Radka Nováková (Hansgrohe), Manuel Züfle (Axor), Jerry Koza (ČR), Jaroslav Wertig (ČR) a Rudolf Netík (ČR)

Success story: Petr Strejček

Prvním vítězem mezinárodní studentské soutěže Axor H2O story byl Petr Strejček. Díky soutěži se osobně setkal s designéry světového formátu Patricií Urquiolou a Philippem Starckem. Jeho vítězný návrh koupelny Elastigenic si mohli prohlédnout návštěvníci výstavy Designblok 2012 v Praze. „Překvapilo mě velké množství pozitivních reakcí. Dokonce se zastavili i ti, kteří na základě této práce projevili zájem o další spolupráci se mnou,“ vzpomíná si Petr.

Petr nadále aktivně rozvíjí svoji profesionální kariéru. Dalším důležitým milníkem bylo vítězství návrhu Elastigenic v Hansgrohe Preis 2014 v rámci mezinárodní soutěže iF design Talents. „Pro mě cena v podobě profesionálního růstu byla rozhodně větší motivací než finanční částka, která by mi přišla na účet. Zkušenost a interakce s odborníky pro mě byly velkým přínosem,“ hodnotí. Úspěšný vítěz Axor H2O story prozrazuje účastníkům soutěže recept na výhru: „Je potřeba myslet mimo zaběhnutých kolejí. Nesmíte se bát. Popusťte uzdu své fantazii a navrhněte věci, které se možná jeví jako nereálné.“

Vítězné práce mezinárodní soutěže Axor H2O story

Vítěz Axor H2O story 2012: Petr Strejček

Elastigenic

Elastigenic

Koupelna, která splní vysoké nároky společnosti na čistotu a hygienu. Údržba nedostupných míst je řešena tak, že celý prostor zakrývá fólie, která uzavře povrch a tak zabrání vzniku nežádoucích spár a ostrých rohů. Variabilní vana a sprchový kout v jednom umožňují vytvořit prostor nejen pro očistu, ale i pro určitý druh relaxu. Na podlaze se pod elastickou textilií ukrývá pneumatická konstrukce, která skrze textilie protlačuje speciální ocelové rámy, jež utvářejí požadovaný tvar – vanu, vaničku nebo umyvadlo.

Vítěz Axor H2O story 2013: Matyáš Kočnar

KAMPA

KAMPA

Návrh vany propojuje tři funkce. Umožňuje ranní probuzení procházkou po vodním chodníčku ve studené vodě, denní hygienu ve sprše s dřevěným roštem a oblázky a také koupel. Dno vany je tvořeno gumotextilií. Ve střední části se hydraulickým prohloubením vytvoří hluboká vana.

Vítězka Axor H2Ostory 2014: Barbora Procházková

SEENEED

SEENEED

Ústředním motivem návrhu byla jednoduchá údržba a navození pocitu intimity, který vytváří tma. K orientaci v prostoru slouží světelné prvky po obvodu místnosti. Dalšími orientačními body jsou osvětlené odtokové kanálky, které ohraničují nášlapné dlaždice, s jejichž pomocí se spouští sprcha (modré světlo) nebo sušák (červené světlo). Při spuštění sprchy nebo sušáku se rozsvítí malé diody, které decentně osvětlí hlavu člověka.

RubrikySoutěže