Pritzkerova cena míří do Burkiny Faso. Porota ocenila rozvoj komunity

Francis Kéré
Zdroj: PMA

Laureátem nejvyššího architektonického ocenění, Pritzkerovy ceny za architekturu za rok 2022, se stal Francis Kéré. Architekt, pedagog a sociální aktivista, původem z Burkiny Faso, byl oceněn za "posilování a proměnu komunit prostřednictvím architektury". Stal se tak vůbec prvním černošským architektem, který toto prestižní ocenění získal.

Kéré působí převážně v oblastech zatížených mnoha problémy, využívá místní materiály a staví moderní objekty, jejichž hodnota přesahuje samotnou stavbu, slouží ku prospěchu místních komunit. „Stavbami, které demonstrují krásu, skromnost, odvahu a invenci, a poctivostí své architektury Kéré s grácií naplňuje poslání této ceny,“ zdůvodnila své rozhodnutí porota.

Francis Kéré je už 51. laureátem ceny založené v roce 1979. Uznávaný architekt, který je chválen „za přínos, který vytvořil svou prací, přínos přesahující oblast architektonické disciplíny“, působí jak v domovské Burkině Faso, tak i v Německu. Kromě toho nalezneme jeho realizace i v Itálii, Dánsku, Švýcarsku, Velké Británii a Spojených státech.

Kéré se angažuje i na akademickém poli, mimo jiné jako hostující profesor na Harvardu nebo Yaleu. Již dříve obdržel například Globální cenu za udržitelnou architekturu tCité de l’Architecture et du Patrimoine v roce 2009, Zlatou cenu Global Holcim Awards v roce 2021 a v loňském roce medaili Nadace Thomase Jeffersona za architekturu.

Navrhuje vesnické školy i parlamenty

Francis Kéré se narodil v roce 1965 v Gandu v Burkině Faso. Jako nejstarší syn náčelníka vesnice a první ze své komunity chodil do školy, kde se také začal zajímat o architekturu. V roce 1985 odjel do Berlína na odborné tesařské stipendium, kde se přes den učil vyrábět střechy a nábytek a po nocích navštěvoval střední školu. V roce 1995 získal architektonické stipendium na Berlínské univerzitě.

Není náhodou, že jeho vůbec první stavbou byla budova základní školy v rodné vesnici Gando. Postavili ji místní obyvatelé, kteří ručně vyrobili každou část zařízení, vedeni architektovými „vynalézavými formami původních materiálů a moderního inženýrství“. Za tento projekt získal v roce 2004 cenu Aga Khan Award for Architecture.

Základní škola Gando
Základní škola Gando | Zdroj: Erik-Jan Owerkerk

V roce 2005 založil v Berlíně vlastní architektonickou kancelář Kéré Architecture. Po tomto úspěchu následovala další základní, střední, vyšší a zdravotnická zařízení v Burkině Faso, Keni, Mosambiku a Ugandě. Jak jeho prestiž stoupala, přibývaly i významnější zakázky – za všechny lze zmínit budovy parlamentů v Burkině Faso a v Beninu.

„Ukázal nám, jak může dnešní architektura odrážet a sloužit potřebám lidí na celém světě. Ukázal nám, jak se lokalita stává univerzální možností. Ve světě zmítaném krizí, uprostřed měnících se hodnot a generací, nám připomíná to, co bylo a nepochybně i nadále bude základním kamenem architektonické praxe: smysl pro komunitu a výpovědní hodnotu, o níž on sám dokáže tak soucitně a s hrdostí vyprávět. Poskytuje tak vyprávění, v němž se architektura může stát zdrojem trvalého a trvalého štěstí a radosti,“ uvedla ve svém zdůvodnění porota.

red