Plus Minus: Z reklamy ve městě vás (ne)musí bolet oči

Zdroj: Hl. město Praha

Jaké architektonické počiny, zásahy, návrhy či události z poslední doby si zasluhují pozitivní ohodnocení a kterým by bylo lepší se vyhnout? Přinášíme vám aktuální ohlédnutí za současným děním u nás, tentokrát zacílené na reklamu ve městech.

Pravidla reklamy pro kultivovaná města

Na našem vnímání měst se přímo podílí vizuální komunikace a venkovní reklama. Větší města u nás se v posledních letech snaží k regulaci reklamy přistupovat aktivně. Kromě vyhlášek vydávají také vlastní manuály a pravidla pro kultivaci reklamního prostoru, které srozumitelně shrnují požadavky jednotlivých úřadů. Kromě toho nabízejí dotační podporu na úpravu reklamního označení provozoven.

Praha navázala na Brno a Ostravu. Hlavní město vydalo v červnu 2020 Manuál pro kultivovanou Prahu. Vysvětluje pravidla vhodné reklamy a přináší příklady dobré praxe. Obsahuje soubor pravidel, jak vizuálně prezentovat provozovnu s respektem k hodnotám historického města. Zároveň nabízí přehledný návod, jak se vyznat v předpisech a úspěšně získat potřebná povolení.

Reklama nad Nuselským mostem

Nad Nuselským mostem zářily do dálky dva největší reklamní hříchy v Praze: světelná obrazovka a velký billboard. Obrazovka o velikosti 96 m2 ztrpčovala ostrým světlem život místním obyvatelům již od roku 2004. Prosvítila totiž i ty nejtěžší závěsy. Je černou stavbou v městské památkové rezervaci. Billboard zase porušuje pražskou vyhlášku o regulaci reklamy. Přesto obrazovka i plachta na budově roky visely.

Reklama nad Nuselským mostem2
Reklama nad Nuselským mostem | Zdroj: Hl. město Praha

Bohužel pokuty, které může za tento přestupek město ukládat, pokryjí majitelům reklamní plochy příjmy z reklamy během pár dní. Městu Praha se v srpnu podařilo díky tlaku na inzerenty zajistit stažení reklamního banneru. Po pár dnech byl na místo pověšen banner stejné velikosti připomínající památku Milady Horákové. Na sdělení tohoto charakteru se předpis o regulaci reklamy nevztahuje.

Na konci roku se pražský magistrát dohodl s provozovatelem reklamy na odstranění velké LED obrazovky. Obrazovka by měla být i s celou konstrukcí odstraněna v prvním čtvrtletí letošního roku. Blýská se na lepší časy s kultivací veřejného prostoru našich měst?

Jolana Říhová
Článek byl publikován v časopisu ASB 4/2020.