Koncertní sál Ostrava

Ostrava má finance na koncertní sál. Získala dvoumiliardový úvěr

Město Ostrava má zajištěné financování stavby nového koncertního sálu. Zastupitelé dnes rozhodli o přijetí úvěru ve výši dvou miliard korun od Evropské investiční banky (EIB).

„Je to poslední ze střípků do mozaiky financování celé koncertní haly,“ řekla náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová (ANO). Výstavba nového koncertního sálu spojená s rekonstrukcí Domu kultury města Ostravy má trvat až do roku 2027, už nyní se v lokalitě provádí přípravné práce. Náklady na stavbu jsou zhruba 2,8 miliardy korun, celý projekt má vyjít přibližně na čtyři miliardy korun.

„Koncertní hala bude financována vícezdrojově. Hlavním zdrojem je úvěr ve výši dvou miliard, dále je to nenávratný finanční grant od Evropské komise ve výši půl miliardy korun, který je přímo účelově vázaný právě na koncertní halu, dále máme přislíbeno 300 milionů korun od Moravskoslezského kraje a 600 milionů korun od státu, od ministerstva kultury. Ze svých zdrojů máme našetřeno za poslední roky více než 500 milionů korun,“ uvedla Vilamová.

Čekání na nižší úroky

Úvěr od EIB chce město čerpat postupně, a to až v deseti tranších. Město se dohodlo s EIB, že úvěr je možné čerpat až do roku 2028, tedy rok po plánovaném ukončení stavby. Čerpání takto nastavilo pro případ problémů při výstavbě.

„Je na nás, jak si to v rámci té doby, kdy se koncertní sál bude stavět, rozložíme. Určitě víme, že v tomto roce ho ještě využívat nebudeme, a to z toho důvodu, abychom počkali na snížení úrokových sazeb. Chceme ho čerpat až v roce příštím, až spadnou úrokové sazby na nějakou úroveň, která už pro nás bude akceptovatelná. V tomto roce se obejdeme bez úvěru, protože na to máme vlastní prostředky,“ podotkla Vilamová.

Město bude úvěr od EIB splácet deset let, pokud zahájí čerpání v příštím roce, mělo by ho doplatit v roce 2035. „Chtěli jsme, aby zadluženost města byla v takové hladině, aby to město zvládlo bez problémů,“ doplnila náměstkyně.

Sedmý pokus vyšel

V ulici 28. října, kde bude sál stát, pokračují přípravné práce a začít by měly i práce na výkopu stavební jámy, její vyhloubení je v plánu na podzim. Následovat budou práce na zakládání objektu koncertního sálu.

Podobu koncertního sálu Ostrava představila v červenci 2019, kdy vyhlásila výsledky největší architektonické soutěže v novodobé historii města. Autory vítězného návrhu jsou studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Americký magazín Architizer zařadil v roce 2021 projekt mezi deset nejočekávanějších staveb světa. Nový komplex bude využíván jako hudební, kulturní, produkční či vzdělávací zázemí a bude zároveň sídlem Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Koncertní sál má mít 1300 míst. Součástí projektu je například i divadelní sál s kapacitou 490 míst, komorní multifunkční sál s 515 místy, přednáškový multifunkční sál se 120 místy či edukační centrum s 200 místy. Součástí komplexu má být i nahrávací studio, restaurace, kavárna a další prostory. Město se o výstavbu nového sálu pokoušelo v minulosti již šestkrát, nejprve v 60. letech 19. století, naposledy v roce 1969.