Ostravský koncertní sál v měřítku 1:10. Sloužil akustikům, nyní je k vidění pro veřejnost

Ostravský koncertní sál
Zdroj: Magistrát města Ostravy

Zájemci si mohou prohlédnout akustický model interiéru nového ostravského koncertního sálu v měřítku 1:10. K vidění je v městské galerii PLATO v prostorách bývalého hobbymarketu Bauhaus. Koncertní sál bude mít tvar pouzdra na hudební nástroj. Stavba využívá památkově chráněnou budovu Domu kultury města Ostravy, kterou rozšiřuje o novou dominantní přístavbu hlavního koncertního sálu.

„Několik měsíců byly v modelu usazeny pouze figurky s vlasy a oblečky. Napodobovaly tak posluchače v sále a pomáhaly v simulaci reálných akustických podmínek. Právě kvůli dosažení těch nejlepších akustických parametrů budoucího koncertního sálu vznikla dokonalá kopie jeho interiéru, kde probíhala série akustických měření,“ řekla ČTK to řekla mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná.

Dělala je japonská společnost Nagata Acoustics po několik měsíců ve specializovaných dílnách v Mnichově Hradišti. Model pak byl po skončení měření převezen do Ostravy, kde je nyní zpřístupněn. Veřejnost tak může získat představu, jak to bude v koncertním sále vypadat nebo znít. „Přístavba samotného koncertního sálu, dle návrhu newyorského architekta Stevena Holla, je součástí rekonstrukce stávajícího Domu kultury města Ostravy. Celý komplex pak nabídne multifunkční využití pro kulturní, edukační, ale i komerční účely,“ uvedla.

Řeší se financování

Práce na projektu koncertního sálu a rekonstrukce domu kultury, který je za hranicí životnosti, pokračují podle primátora Ostravy Tomáše Macury (ANO) podle plánu. „S Moravskoslezským krajem již byla před několika dny uzavřena smlouva o jejich finanční participaci ve výši 300 milionů korun. V procesu je žádost o financování v rámci třetího pilíře Operačního programu Spravedlivá transformace (JTF) a také žádost o čerpání dotace z Operačního programu Životní prostředí.

Dále probíhá jednání se státem, který stejně jako Moravskoslezský kraj přislíbil spoluúčast na financování na základě memoranda o spolupráci z roku 2018. Kromě toho město systematicky již od roku 2017 střádá vlastní finanční zdroje na tuto investici v účelově zřízeném Fondu pro výstavbu koncertního sálu,“ uvedl Macura.

Sál vyjde na tři miliardy

Ostravský koncertní sál bude mít kapacitu 1300 míst v hledišti, které bude uspořádané do takzvaného vinohradu, bude rozčleněn do menších sekcí a část hlediště bude i za samostatným pódiem. Autorem návrhu koncertního sálu, jehož součástí je také rekonstrukce Domu kultury města Ostravy, je americký architekt Steven Holl s jeho studiem Steven Holl Architects z New Yorku ve spolupráci s pražským studiem Architecture Acts.

Včetně příprav má výstavba koncertního sálu přijít na více než tři miliardy korun. Ze společenského sálu nynějšího domu kultury vznikne komorní sál o kapacitě dalších 515 míst. V jedné z bočních částí současné budovy vznikne nahrávací studio. Další součástí bude edukační centrum s maximální kapacitou 200 lidí zaměřené na hudební, divadelní a výtvarné workshopy pro školy a veřejnost.

Součástí bude i konferenční sál s galerií a kapacitou 200 lidí, divadelní sál pro 490 diváků a zázemí pro stočlenný orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava. Chybět nebude restaurace, kavárna, salonky a prostory pro volnočasové aktivity.

red