1200x676 840x560 2

Národní cena za architekturu 2021 hlásí rekordní počet přihlášených projektů

Letošního XXVIII. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu se účastní 231 architektonických projektů, které se budou ucházet o hlavní cenu GPA 2021 a ceny v jednotlivých kategoriích.

Přihlašovat projekty do GPA – Národní ceny za architekturu 2021 bylo možné do 31. 8. 2021. Dne 1. 9. 2021 začalo první kolo hodnocení projektů, které potrvá do 15. 9. 2021. Následně 20. 9. 2021 bude oznámem Shortlist 50 projektů, které postupují do finále. Vyhlášení Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2020 bude 21. října 2020

„Letošní rok se co do počtu přihlášených projektů vrátil na úroveň před pandemií koronaviru. Velmi mě to překvapilo a zároveň potěšilo. Podle reakcí, které mám od architektů je vidět, že děláme dobrou věc, že Grand Prix Architektů je mezi architekty velmi uznávané ocenění a mají zájem tuto cenu získat. Tím přispíváme i ke zvyšující se úrovni architektury v České republice. Odkaz paní arch. Šrámkové, která soutěž založila, je tak zachován a ani covid mu nevzal na prestiži. To pak člověku dodává energii do další práce,“ uvedl Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů, která cenu organizuje.

Hlavními cenami soutěže je velká modrá kostka Grand Prix Architektů, kterou udílí porota a dále velká červená kostka jako Cena za celoživotní dílo, kterou udílí Rada Obce architektů. Porota uděluje další ceny – malé modré kostky – v následujících kategoriích: Novostavba, Rekonstrukce, Rodinný dům a Architektonický design.

Dále jsou uděleny ceny za Interiér (malá žlutá kostka), Urbanismus (malá fialová kostka) a Krajinářskou architekturu (malá zelená kostka). V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020.

V letošním ročníku největší architektonické soutěže bude projekty hodnotit porota ve složení:

  • Michiel Hofman – vlastní architektonické studio HofmanDujardin/Nizozemí – držitel mnoha architektonických ocenění
  • Anne Francoise Jumeau – vlastní architektonické studio AFJA/Francie – na začátku své kariéra pracovala pro Dominique Perraulta (autora univerzitní knihovny v Paříži)
  • Štefan Moravčík – vlastní architektonicko-urbanistický ateliér – je nominován Spolkem architektů Slovenska/Slovensko
  • Ana Kučan – vlastní studio AKKA/Slovinsko – přednáší krajinnou architekturu postgraduálním studentům Fakulty architektury univerzity v Lublani.
  • Jan Magasaník – jeden z vedoucích architektů světoznámého architektonického studia BIG v Dánsku – narozen v Ústí nad Labem/Česká republika.
red