Hájkovo krematorium pro domácí zvířata získalo významnou cenu

Věčná loviště / Petr Hájek ARCHITEKTI
Zdroj: ČKA, archivy autorů

Architekt Petr Hájek získal čestné uznání v soutěži International 2021 Piranesi Award. Odnáší si jej za projekt krematoria domácích mazlíčků v Drnově s názvem Věčná loviště, který realizoval ve svém ateliéru Petr Hájek Architekti společně s Martinem Stossem a Cornelií Klein.

Krematorium pro domácí mazlíčky vytvořil Petr Hájek se spolupracovníky z bývalého bunkru. Porota ve složení Sandy Attia (předsedkyně), Levente Szabó, Daniela Škarica, Ivana Žalac, Christian Ambos, Carles Enrich Gimenez a Matija Bevk ocenila, že Hájek „vnesl do ruin vojenského areálu protivzdušné obrany překvapivý obsah a vytvořil tak podmanivý efekt, který je pomíjivý a zároveň uzemňující. Kouzlo třpytivé zrcadlové stěny spočívá v tom, že se rozpouští v krajině a zároveň ztělesňuje pocit nadpozemskosti. Jednoduchý prvek vytváří tajemný zážitek, díky němuž mohou majitelé domácích mazlíčků najít útěchu.“

Petr Hájek získal čestné uznání už v minulosti, konkrétně v roce 2014 za Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání. Byl rovněž v týmu architektů, který získal ocenění za rekonstrukci Horního náměstí v Olomouci v roce 2001.

Hlavní cenu získala budapešťská sportovní hala Szent Gellért od ateliéru építész stúdió. Další oceněnou realizací byla rekonstrukce náměstí ve slovinské Ptuji od lublaňského ateliéru Krušec. Letos bylo nominováno celkem 54 architektonických projektů, přičemž členové poroty přihlíželi k řadě kritérií. Patří k nim zohlednění kontextu, inovativní prostorový plán a uspořádání, ohleduplný přístup k přírodnímu a kulturnímu dědictví, inovativní detaily a promyšlené využití barev, materiálů, světla a textury.

Piranesiho cena se uděluje každoročně od roku 1989. Zaměřuje se na ocenění projektů z téměř desítky evropských zemí. Jsou jimi Rakousko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Itálie, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko. Cena byla pojmenována podle italského architekta z 18. století Giovanniho Battisty Piranesiho, který z Piranu pocházel. Výsledky 32. ročníku byly vyhlášeny na výstavišti Monfort ve slovinském Portoroži.

red