Dostupné bydlení: Ministerstvo vyčlení další stamiliony na projektové dokumentace

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyčlení pro obce dalších 400 milionů korun na zpracování projektové dokumentace pro výstavbu dostupného nájemního bydlení. Celkově se tak suma navýší na přibližně 1,4 miliardy korun. Peníze budou z evropských zdrojů, konkrétně z Národního plánu obnovy. Žádosti MMR začne přijímat koncem letošního května.

Zákonné vymezení toho, co lze považovat za dostupné nájemní bydlení, obsahuje novela o Státním fondu podpory investic (SFPI), kterou v pondělí podepsal prezident Petr Pavel.

„Rozšiřování obecních bytových fondů je efektivní způsob, jak dlouhodobě zvýšit dostupnost bydlení. Větší města to dobře ví a mnoho z nich se už touto cestou samo vydalo. Od starostů a starostek menších obcí ale často slyším, že je brzdí drahá příprava bytových projektů. Bez toho se pak ani nemohou hlásit o dotace nebo úvěry na výstavbu a rekonstrukce,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Pro kraje i obce

O dotaci z výzvy se mohou přihlásit obce, kraje a jejich organizace. Finanční podpora jim umožní připravit a dokončit projekty do fáze vyhlášení soutěže na zhotovitele. Pokrýt může až 100 procent uznatelných nákladů mimo DPH na pořízení projektové dokumentace, studie proveditelnosti i stavebně technologického řešení nebo realizaci architektonické a urbanistické soutěže. Samosprávy mohou z podpory hradit také přípravu smluv při spolupráci se soukromým sektorem.

Investice na výstavbu nájemních bytů s nižším než srovnatelným obvyklým místním nájemným jsou součástí programu ministerstva s názvem Dostupné bydlení, který provozuje Státní fond podpory investic. Do roku 2026 by na výstavbu mělo být vyčleněno sedm miliard korun. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale dříve uvedl, že by tuto částku chtěl navýšit na deset až 15 miliard korun, protože současná výše odpovídá spíše potřebám jednoho kraje.

Podporu dostupného bydlení z veřejných peněz schválila kromě Sněmovny a prezidenta dříve také Evropská komise (EK). Její rozhodnutí Česku dovoluje poskytnout podporu sektoru dostupného nájemního bydlení do roku 2030 ve výši až 12 miliard korun.

Stát poskytne pozemky

Podporu bude možné využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby. Část z peněz lze použít okamžitě na maximálně 40 procent celkových nákladů při splnění konkrétních požadavků. Následný dotovaný úvěr může být do 65 procent ceny projektu. Celkově by dotace a výhodný úvěr mohly pokrýt až 90 procent investice. Splatnost je do 30 let a předčasné splacení je bez poplatků.

Na výstavbu dostupného bydlení stát vyčlenil pro obce 201 pozemků o celkové rozloze zhruba 73 hektarů, tedy 730.000 metrů čtverečních. Nacházejí se napříč Českou republikou. Obce o pozemky budou moci žádat bezplatně. Vláda bude chtít hledat další pozemky pro stavbu dostupného bydlení například u Správy železnic nebo Českých drah.