CAMP Dve Prahy

CAMP se na konci května otevře veřejnosti, naváže výstavou o vývoji Prahy

Karanténa se přelévá v pozvolný návrat do běžného života. Centrum architektury a městského plánování (CAMP) nechce nic uspěchat. Veřejnosti tak 26. května znovu otevře kavárnu, čítárnu a interaktivní mapovou výstavu Dvě Prahy, která zaznamenává, jak se hlavní město proměnilo za posledních dvě stě let.

Zbytek programu proto mohou návštěvníci z bezpečnostních důvodů nadále sledovat z pohodlí svého domova. Novinkou je série filmů zaměřených na architekturu, urbanismus a život ve městě, které centrum vybírá a zpřístupňuje ve spolupráci s platformou DAFilms. Stejně jako další program, jsou online projekce zdarma.

Sledovat zajímavé přednášky předních světových architektů, číst knihy, poslouchat podcasty, dívat se na filmy. Zabavit se, ale zároveň se něco dozvědět. Právě takovou možnost přináší blog CAMPuj.online nejen fanouškům architektury. Nově mohou virtuální návštěvníci CAMPu zhlédnout také filmy dotýkající se současného urbanismu, architektonických, ale i společenských trendů života ve městě.

Podívat se mohou třeba na finský dokument My Stuff představující radikální životní minimalismus a hrdinu, který se dokázal ze dne na den zbavit všech věcí nebo snímek Big Time, jenž zachycuje portrét jednoho z nejslavnějších současných architektů Bjarke Ingelse.

CAMP Kino
CAMP Kino |

Kurátor, publicista a historik Adam Štěch bude 13. května pokračovat ve svém cyklu přednášek Atlas modernismu. Nový díl zaostří na belgickou architekturu, a to v dynamickém průletu od tamějšího překvapivého Art Deca třicátých let až po expresivní organickou architekturu let šedesátých.

Jeanne Gang patří mezi nejvlivnější architekty v Americe. Kengo Kuma citlivě spojuje tradiční japonské principy s moderním přístupem a současnými technologiemi. Carlo Ratti se v současné době podílí na přestavbě přepravních kontejnerů na moduly pro intenzivní péči pacientů s onemocněním Covid-19. Tyto tři osobnosti patří ke špičce současné světové architektury.

Společné mají ještě jedno. Všechny je uvidíte na online přednáškách Urban Talks během května. Naprostou novinkou je spolupráce s prestižním magazínem Dezeen, který patří ke světově nejčtenějším médiím o architektuře a designu. Den věnovaný CAMPu, včetně přednášky japonského architekta Kengo Kumy, proběhne 18. května jako součást Virtual Design Festivalu, který pořádá právě Dezeen.

Jeanne Gang
Jeanne Gang |

„Jestli se něčeho v květnu nemůžu dočkat, tak jsou to přednášky Urban Talks. Jeanne Gang momentálně pracuje na rozšíření mezinárodního letiště Chicago O’Hare, což je 12. největší letiště světa. Její Vista Tower se po dokončení stane největší budovou na světě navrženou ženou. A pak je tu italský architekt Carlo Ratti, který vymýšlí úžasné věci pomocí sledování dat, jež vytváříme my lidé. Vychází z informací, jako jsou naše telefonní hovory nebo odpad, který vyhazujeme, a vytváří z nich překvapivé vizualizace našeho života ve městě. Zrovna teď je navíc součástí týmu, který navrhuje dočasné nemocnice třeba v italském Turíně,“ komentuje ředitel Sekce vnějších vztahů Institutu plánování a rozvoje Adam Švejda.

Co obnáší a jak funguje správa města a co je zapotřebí, aby chod města neustal a procesy se zrychlovaly? Těmito a dalšími tématy se zabývá trojdílná kniha Řízení a správa města bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka, kterou představí v rámci své přednášky již zítra 6. 5. v CAMPu.

Náměstek pro rozvoj Petr Hlaváček a náměstek pro dopravu Adam Scheinherr představují v CAMPu nejzásadnější změny Prahy. V osmém dílu seriálu Velké změny Prahy, a to 12. května, se budou věnovat změnám územního plánu.

Pozvání do talk show Camping herce a režiséra divadla Vosto5 Ondřeje Cihláře na 27. května přijali Michaela Márová a architekt Václav Kocián. Jedná se speciální díl, do nějž jsme záměrně pozvali možná méně známe, ale o to šikovnější skutečné hrdiny všedních dní.

Márová zastupuje organizaci Naděje, která stojí za humanitárním kempem pro lidi bez domova na Císařské louce. Kocián stojí za projektem Gastrožije, který začal navrhovat bezpečné venkovní zóny vybavené nepohyblivými stoly se třemi sedátky umožňujícími okamžité otevření restaurací, kaváren a barů.

Více informací o programu virtuálního CAMPu najdete na www.campuj.online.

Program

 • CAMP KINO , online na www.campuj.online
 • 06/05 19.00 PŘEDNÁŠKA, Tomáš Hudeček: Řízení a správa města
 • 12/05 18.00 DISKUZE, Velké změny Prahy: Změny územního plánu
 • 13/05 19.00 PŘEDNÁŠKA, Adam Štěch: Rozmanitost modernismu: Belgie
 • 14/05 19.30 PŘEDNÁŠKA, Severská cesta: Avanto Architects
 • 15/05 19.00 PŘEDNÁŠKA, Urban Talks: Jeanne Gang (US)
 • 18/05 11.00 PŘEDNÁŠKA, Urban Talks + Virtual Design Festival: Kengo Kuma (J)
 • 19/05 19.00 DISKUZE, Rethink Architecture: Energy
 • 20/05 19.00 PŘEDNÁŠKA, Urban Talks: Carlo Ratti (IT)
 • 21/05 19.00 KVÍZ, Praha, jak ji neznáte? II.
 • 27/05 19.00 TALK SHOW, Camping s Ondřejem Cihlářem: Michaela Márová a Václav Kocián
 • 28/05 09.00 KONFERENCE, Prague City Date Congress 2020