Partneři sekce:

BRICK AWARD 2016: Cihlový dům s pálenou střešní krytinou

BRICK AWARD 2016: Cihlový dům s pálenou střešní krytinou

Do 10. ročníku soutěžní přehlídky BRICK AWARD 2016 – Cihla v 21. století – Cihlový dům s pálenou střešní krytinou bylo přihlášeno 28 staveb a rekonstrukcí, při jejichž realizaci byly použity převážně cihly a cihlové systémy a pálená střešní krytina. Oceněné stavby byly slavnostně představeny a jejich autoři a realizátoři oceněni 31. března 2016 na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Hlavní cenu BRICK AWARD Dům roku 2016, cenu společnosti Wienerberger Cihlový dům s pálenou střešní krytinou, cenu za nejhezčí střechu a cenu za nejlepší rekonstrukci udělila porota vinnému sklepu v Konicích u Znojma, jejímž autorem je Ing. arch. Tomáš Dvořák, TOMÁŠ DVOŘÁK ARCHITEKTI, s. r. o. Realizátorem stavby je Sláva Dolníček, Dolníček – DODO, s. r. o. Rekonstrukce tohoto vinného sklepa je velmi inventivní a dobře provedená stavba. Jak vstupní, nadzemní, tak i podzemní stavba jsou navrženy a provedeny s obrovskou péčí a smyslem pro jemný detail.

Úpravy podzemních sklepů jsou nápadité a čisté, s důrazem na výtvarnou funkčnost a neotřelou atmosféru. Režné zdivo je použito jak v interiéru, tak i v pochozích chodníčcích ve sklepech. Nadzemní vstupní a společenská část je zděná z cihelných bloků. V interiéru jsou přizdívky z lícových cihel. Všechny použité lícové cihly na stěnách i podlahách jsou z demolic a mají duši historie. Všechny detaily interiéru i exteriéru včetně kójí, stojanů a polic na víno jsou promyšlené do detailu, řešené velmi citlivě a přitom moderně a hlavně soudobě.

Vinný sklep v Konicích u Znojma

Vinný sklep v Konicích u Znojma

Cenu ČKAIT získal stavbyvedoucí Petr Mazáč, realizační společnost INVEKO CZ, s. r. o., za realizaci novostavby rodinného domu v Přibyslavi nad Metují. Autorem stavby je Ing. arch. Miroslav Gebas, GEBAS ATELIÉR ARCHITECTS, s. r. o. Přízemní rodinný dům je postaven z cihelných bloků Porotherm s garáží pro tři auta, venkovním krytým bazénem, je bezbariérově osazený na rovinném pozemku. Z jedné strany je zapuštěn do zemního valu. Zateplená fasáda je zčásti obložena přírodním kamenem, celkové technické a technologické podmínky stavby nebyly jednoduché. Přesto stavbu charakterizuje čisté řemeslné provedení včetně architektonických detailů, což podtrhuje elegantní výraz stavby.

Novostavba rodinného domu v Přibyslavi nad Metují

Novostavba rodinného domu v Přibyslavi nad Metují

Zvláštní cenu udělilo vydavatelství Jaga Media rodinnému domu v Pusté Polomi autorů Ing. arch. Tomáše Bindra a Ing. arch. Lucie Mohylové. Vydavatelství ocenilo dům, který svojí cihlovou podstatu ukrývá pod břidlicovým kabátem. Dům je odpovědí na otázku, jak stavět ve smíšené oblasti – na venkově, ale bez jednotného charakteru stávající zástavby. Dům „výměnek“ na prostředí navazuje nikoli formální podobou, ale optickým propojením s rodinným domem, na jehož pozemku stojí a s kostelem – dominantou obce. Přesto ale pohledy poutá spíše zpracováním než okázalostí a pompou. Architektonicky se jedná o velmi čistě řešený prostor, stavba má kompaktní tvar, který odpovídá moderním zásadám nízkoenergetické výstavby. V téměř čtvercovém půdorysu lze nalézt vše potřebné – kompletní zázemí pro dvoučlennou domácnost, včetně integrované garáže i odpočinkových zón realizovaných formou „zálivů“. Stavba dokonale odpovídá představě o moderním rodinném domě pro třetí tisíciletí.

Rodinný dům v Pusté Polomi

Rodinný dům v Pusté Polomi

Smyslem a cílem vyhlašování soutěžní přehlídky BRICK AWARD je snaha společnosti Wienerberger prezentovat architektonicky i realizačně kvalitní stavby z cihel a upozorňovat širokou veřejnost na jejich uživatelskou atraktivitu jak z hlediska ekonomicky výhodné výstavby, tak technologické přizpůsobivosti s ohledem na požadavky uživatelů na komfortní, ekologické, energeticky, provozně i ekonomicky nenáročné užívání.