Partneři sekce:

Mramorová dlažba a její lepení

Mramorová dlažba a její lepení

Podlaha je velmi důležitý a estetický prvek interiéru. V mnoha případech spoluutváří celkový dojem z určitého prostoru. Proto se její pokládce věnuje dnes hodně pozornosti. Zcela specifickým materiálem je dodnes používaný mramor.

Podlaha z mramoru vždy poutala zaslouženou pozornost, a zcela jistě jsou interiéry, ve kterých si ani jiný typ podlahy neumíme představit. Za příklad může sloužit nedávno zrekonstruovaný soukromý zámek ve Škvorci, jehož historie se začala psát někdy na konci 13. století. V rámci rekonstrukce zámku byla položena černá i světlá mramorová dlažba ve většině místností interiéru. Mramor však není jen materiál do hradů a zámků, ale velmi dobře se hodí i do současné moderní výstavby.

Specifické vlastnosti

Kdo se tedy rozhodne k použití mramorové dlažby, neměl by výběr lepidla a spárovací hmoty opravdu podcenit. Mramor má jiné vlastnosti než běžná keramická dlažba. Má svou cenu, a tak je nutné vybrat opravdu kvalitní lepidlo. Knauf doporučuje speciální lepidlo Flexkleber Weiss – mrazuvzdorné cementové lepidlo bílé barvy, které je, mimo jiné, speciálně určeno právě pro lepení desek z přírodního a umělého bílého kamene i mramoru, protože zamezuje tvorbě „šedého“ zakalení povrchu a nezhoršuje vzhled a jas použitého obkladu.

Díky tomu je vhodné i pro lepení průhledných obkladů a ozdobných prvků ze skla či sklokeramiky nebo skleněných tvárnic. Lepidlo je extrémně pružné a odolné proti mrazu i tepelnému namáhání. Lze ho tedy aplikovat na všechny běžné podklady v interiérech, včetně prostor s podlahovým vytápěním.

Mramorovou podlahu je třeba i vyspárovat. K tomuto účelu nabízí Knauf buď tradiční vysoce kvalitní spárovací hmotu Knauf Fugenbunt, která je velmi flexibilní, stálobarevná a odolná vůči plísním, nebo alternativní vysoce pružnou spárovací hmotu vytvářející perlový efekt – Knauf Marmor-&Granit-Fuge. Oba materiály lze použít pro vnitřní i venkovní pokládku.

Nová generace lepidel

Lepidla Knauf EasyKleber a FlexKleber mají krémovou konzistenci, vyšší vydatnost a snadno se natahují. Nové složení výrazně zvýšilo přídržnost k podkladu a omezilo skluz; problém nemají ani velkoformátové a těžké obklady. Další uživatelskou výhodou je prodloužení tzv. otevřeného času lepidla.

Lepidla snadno absorbují vodu, a proto se jednoduše rozmíchávají. Díky nové receptuře byla také splněna prodloužená doba zavadnutí umožňující na natažené lepidlo po delší dobu usadit lepený obklad nebo dlažbu. Nová lepidla jsou určena pro tenkovrstvé lepení (3–20 mm).

Jsou vhodná pro lepení keramiky s nízkou i vysokou nasákavostí, slinuté dlažby a obkladů, umělé nebo gresové jemné kameniny a velkoformátových obkladů. Pro použití v interiéru i exteriéru. Obě nová lepidla jsou distribuována v pytlích po 25 kg. Doba zpracovatelnosti je cca 3 hodiny. Teplota vzduchu, podkladu a lepidla nesmí v průběhu zpracování a zrání klesnout pod +5 °C.

Zásady správného lepení

Nikdy nelepte pouze část dlažby přírodního kamene – tzv. na buchty. Při lepení slinuté dlažby, mramoru, přírodních kamenů v exteriéru na zvláště namáhaných plochách nanášíme lepidlo na obě lepené plochy tzv. systémem Buttering Floating – nanáší se zároveň lepidlo na podklad i na dlaždici. Pod dlažbou tak nevzniknou volné vzduchové kapsy.

Doba, po kterou je možné obkladové prvky pokládat do nataženého lepidla může být proměnlivá v závislosti na okolních podmínkách při pokládce a typu podkladu. Zvlášť za extrémního sucha a tepla může dojít velmi rychle k zavadnutí lepidla.

Vždy před položením obkladového prvku je dobré se ujistit, zda lepidlo na povrchu nevytvořilo nelepivý škraloup a to nejlépe dotykem prstů. Pokud lepidlo škraloup má, je nutné ho v celé nelepivé ploše seškrábnout a znovu natáhnout čerstvé.

Spárování

Provedené obklady stěn se vyspárují nejdříve po jednom dni. Dlažby se vyspárují nejdříve po dvou dnech a po sedmi dnech se mohou plně zatížit. Pozor u lepení slinuté dlažby na nesavé podklady, čas pro vytvrdnutí lepidla se v tomto případě výrazně prodlouží a spárování je možné provádět až po dokonalém vytvrdnutí lepidla.

U větších venkovních ploch nebo vytápěných podlah je třeba vytvořit dilatační spáry, to samé v místě spojů nebo rohové spáry (např. mezi stěnou a podlahou, obkládačkami a dveřním rámem, obkládačkami a dřevem nebo kovem).

01 Výběr lepidla
Pro lepení mramorové dlažby je vhodné speciální lepidlo Flexkleber Weiss, které zamezuje tvorbě „šedého“ zakalení povrchu a nezhoršuje vzhled obkladu.

02 Nanesení lepidla
Lepidlo se natáhne dle výše uvedených zásad na podklad ošetřený Knauf Hloubkovou penetrací. Nikdy nelepte pouze část dlažby!

03 Buttering Floating
Při lepení velkoformátového obkladu či dlažby je nutné aplikovat lepidlo na obě lepené strany. Pod dlažbou tak nevzniknou volné vzduchové kapsy.

04 Položení dlažby
Položení dlažby do čerstvě naneseného lepidla. Před položením obkladového prvku je dobré se ujistit, zda lepidlo na povrchu nevytvořilo nelepivý škraloup.

05 Korekce uložení
Díky vlastnostem lepidla je možné po usazení dlažbu korigovat. Posuny jsou možné po dobu otevřeného času lepidla, tj. cca 20 minut.

06 Spárování dlažby
Spárování dlažby se doporučuje po 2 až 3 dnech spárovací hmotou Knauf Marmor-&Granit-Fuge nebo Knauf Fugenbunt.

07 Finální čištění
Po zaschnutí spárovací hmoty lze povrch dlaždic očistit do finální podoby hadrem a doporučeným prostředkem na přírodní kámen.

Informace o materiálu

Stavební cementové lepidlo Knauf EASYKLEBER je vhodné pro lepení obkladů a dlažby v interiéru s nasákavostí 0,5–10 %. Ideální pro lepení slinuté dlažby a obkladu, vhodné pro běžné hydrotermické namáhání. Lze použít i v exteriéru na lepení dlažeb krytých odizolovaných ploch.
Flexibilní lepidlo cementové Knauf FLEXKLEBER je vhodné i pro tepelně namáhané podklady (vysoké hydrotermické namáhání) v exteriéru (balkony, terasy, okolí bazénů), pro lepení velkoformátové dlažby a obkladů s nasákavostí 0,5–10 % a vyšší.

Od partnerů ASB

Co budete potřebovat

 • Lepidlo Knauf Flexkleber Weiss
  Mrazuvzdorné cementové lepidlo bílé barvy určené pro lepení desek z přírodního a umělého bílého kamene i mramoru.
 • Knauf Hloubková penetrace
  Penetrační nátěr určený ke zlepšení přilnavosti před lepením obkladu a dlažby a před aplikací nátěrů.
 • Knauf FUGENBUNT
  Suchá maltová směs určená pro spárování obkladů a dlažby všeho druhu.
 • Knauf Marmor & Granit-Flexfuge
  Speciální spárovací malta na cementové bázi.
 • Nářadí
  Zubové hladítko
  Míchadlo
  Kbelík
  Přísavky na dlažbu
  Špachtle
  Pracovní rukavice

Tip pro profesionály

Lepidlo FlexKleber Weiss je vhodné i na vytápěnou podlahu. Lze aplikovat na všechny běžné podklady v interiérech, v exteriéru na terasy, balkony, fasády, bazény apod.

Pozor!

Vždy dbejte na to, aby pod dlažbou nebo obkladem nezůstaly vzduchové kapsy!

TEXT + FOTO: KNAUF

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 05/2016.