Flexhouse, Meilen
Galerie(8)

Flexhouse u Curyšského jezera

Loď na mělčině plná dynamiky. Dojem prostoru, který do sebe vtahuje okolní přírodu. Přirozenost v harmonii s futuristickými formami. Flexhouse u Curyšského jezera fascinuje svými protiklady. Je jako hnízdo, do kterého má člověk chuť se schoulit. A přitom nic není ponecháno náhodě.

Kdo jednou vstoupil do Flexhousu , přišel, aby tu zůstal. Jako Stefan Camenzind – architekt a obyvatel neobvyklého domu u Curyšského jezera.

Stefan Camenzind založil v roce 2004 v Curychu studio architektury a designu s názvem „Evolution Design.“ Jeho práce se zaměřuje na User-Centered-Design, pro který jsou určující potřeby člověka. Architekt je projektantem a obyvatelem vlastního domu v Meilenu u Curyšského jezera, kousek od Curychu. Flexhouse je neobyčejný. Neobyčejný svým vzhledem, neobyčejný svou atmosférou. Je to Camenzindovo útočiště, místo, kam může utéct do soukromí. Bydlet tady je jako mít prázdniny. Když sem přijde, jeho puls klesne, hned se uvolní, každodenní pracovní starosti pustí z hlavy, říká. Příjemný vedlejší efekt? Ne, všechno až do posledního detailu bylo naplánováno. A důležitou roli hrály také věže kostela.

Flexhouse, Meilen
Flexhouse, Meilen

Flexhousem u Curyšského jezera jste realizoval projekt architektonicky mimořádného obytného domu. Jak přišel ke svému jménu?

SC: Dům se nejeví tak statický jako ostatní domy. Je mnohem dynamičtější, je v něm hodně pohybu. A vypadá jako loď, která právě přistála.

Jak vznikla tak neobvyklá forma?

SC: Na podobu domu mělo vliv několik navzájem pozitivně působících faktorů. Jednak byl určující úzký tvar pozemku, sbíhající se do jednoho bodu. Parcela není obdélníková a má proto jistou dynamiku. K tomu přistupuje dynamika železniční trati, která vede za budovami, dynamika jezera a dynamika svahu. Z těchto dynamických působení se zrodil dům, který okolní pohyb umí zvládat, ale také tento pohyb umí vpustit dovnitř a dát mu šíři.

Flexhouse, Meilen
Flexhouse, Meilen

Jaké požadavky jste měl na dům?

SC: Chtěl jsem, abych v něm mohl všechno pustit z hlavy, uvolnil se, splynul s přírodou a díky zaobleným tvarům se cítil dobře. I když jsem v domě, jsem spojen s venkovním světem. Cítím nebe, slunce, vidím vítr. Je to kontrast k hektickému pracovnímu světu. Nešlo o cool efekt, ale o vytvoření prostor, ve kterých se člověk cítí dobře. Dům fascinuje, protože vyzařuje tuto přirozenost. Přitahuje. Je jako hnízdo, do kterého má člověk chuť se schoulit. Myslím si, že to jsou kvality, které jsou z architektonického hlediska pro obytné domy důležité.

Flexhouse, Meilen
Flexhouse, Meilen

Čelní strana domu zaujme skleněnou frontou, na zaobleních je vidět šablony, které vypadají jako povlak na polštář. Jaký to má význam?

SC: Ty oblouky mají docela velkou pohybovou sílu. Bylo důležité najít pro ně obložení, které tento pohyb dobře zachytí. Testovali jsme hodně materiálů, ale opětovně jsme se vraceli k myšlence starých dřevěných šindelů kostelních věží. Ty tento pohyb pojmou docela přirozeně, dodávají domu určitou texturu a měkkost. Z mnoha důvodů jsme však nechtěli pracovat s dřevěnými šindeli. Hliníková šablona, moderní varianta dřevěných šindelů, byla perfektní náhradou.

Jak jste se dozvěděl o PREFA střešních šablonách? Co bylo rozhodující pro použití právě tohoto materiálu?

SC: PREFA věžovky – malé střešní šablony mají tu přednost, že nejsou obdélníkové jako běžné šindele. Mají takový speciální tvar, který vyzařuje klid. Dodávají střeše pěknou texturu, blízkou přírodě. V přírodě se vyskytují častěji křivky než obdélníky – to s ní mají PREFA střešní šablony společné. Koresponduje to s myšlenkou, že křivky vnášejí do domu přírodu.

Flexhouse, Meilen
Flexhouse, Meilen

Které faktory byly ještě důležité?

SC: Jednoduchost montáže. Objekt vypadá jednoduše, ale geometricky je velmi složitý, protože půdorys je lichoběžníkový. A tak vznikají šikmé řezy, kterým se nelze vyhnout. Střešní šablony PREFA tuto náročnou geometrii perfektně zvládly. Tento materiál není potřeba nutit, aby se choval tak, jak nechce, ale lze s ním zacházet naprosto přirozeně.

Flexhouse, Meilen
Flexhouse, Meilen

Použití materiálu PREFA byla pro Vás premiéra?

SC: Ano, a byl jsem příjemně překvapen, jak vhodný materiál to je. Mám skutečně chuť přemýšlet o dalších projektech, kde bychom tento materiál mohli použít, protože jeho povrchová struktura, zpracovatelnost a cenová výhodnost jsou opravdu přesvědčivé. A jeho plasticita je skvělá.

Flexhouse, Meilen
Flexhouse, Meilen

Jaké jsou reakce na Flexhouse?

SC: Různé, ale všechny pozitivní. Považuji za úžasné, že lidé, kteří jdou kolem, se o dům zajímají, ačkoliv to nejsou žádní architektoničtí nadšenci. A musím říct, že jsem sám trochu překvapený. Člověk vyprojektuje dům, má nápady, ale neví, jak se bude cítit, až v něm bude bydlet. Ve Flexhouse je snadné vypnout. Kancelář je najednou daleko, ačkoliv jsem doma teprve pět minut. Velmi mě překvapuje, jak mnoho toho dům pro mne jako obyvatele dělá a jak mi pomáhá se uvolnit. Bydlet tady je jako mít prázdniny.

Flexhouse, Meilen
Flexhouse, Meilen
Flexhouse, Meilen
Flexhouse, Meilen
Flexhouse, Meilen
Flexhouse, Meilen
Flexhouse, Meilen
Flexhouse, Meilen

—————————————————–

ZDROJ: PR článek společnosti PREFA Aluminiumprodukte s.r.o., foto: Croce & WIR