IFC čtečka

Podpora digitalizace: Středoškolákům je k dispozici volně dostupná IFC čtečka

Partneři sekce:

S rozvojem digitalizace v oboru stavebnictví došlo i ke změnám v rámcových vzdělávacích programech, kdy od podzimu roku 2022 nastala povinnost výuky metody BIM na všech středních školách stavebního zaměření.

Trend digitalizace stavebnictví a výuku metody BIM dlouhodobě podporuje vzdělávací projekt stawebnice.online. Najdete zde základní informace o metodě BIM, výuková videa pro projektování v Archicadu a nově také IFC Čtečku Stawebnice.

IFC čtečka je pochopitelně dostupná zcela zdarma pro všechny uživatele v duchu projektu Stawebnice. Vedle podpory digitalizace stavebnictví web Stawebnice nabízí stavební příručku, 3D detaily, videa a také základy angličtiny pro stavaře.

IFC Čtečka Stawebnice umožňuje čtení souborů formátu IFC, který je standardním výměnným formátem souborů v procesu BIM. IFC Čtečka Stawebnice nabízí také možnost sdílení nahraných souborů IFC mezi jednotlivými uživateli (učitel a student) a to včetně dalších souborů jako PDF, PNG, JPG apod., které lze k IFC souboru připojit.

IFC čtečka
IFC čtečka | Zdroj: Stawebnice

Jedná se tak o základní cloudové řešení, které umožňuje procvičit si a osvojit si digitální komunikaci v rámci výuky. IFC čtečka není závislá na používaném projekčním softwaru, takže ji školy mohou využívat, ať používají softwary jako jsou AchiCAD, Revit, Allplan aj. Princip fungování IFC Čtečky Stawebnice včetně všech jejich funkcionalit je uveden dále.

Pro využití IFC Čtečky Stawebnice na stránkách stawebnice.online je nutná krátká registrace, po jejímž vyplnění se uživatelům otevřou všechny dostupné funkce IFC Čtečky.

IFC Čtečka Stawebnice byla představena v rámci vyhodnocení soutěže HELUZ LEVEL UP 2022/2023, které proběhlo 12. 10. 2023 v Brně Pavilonu Antrhropos Moravského zemského muzea a zároveň se stala jednou z podmínek dalšího ročníku soutěže, a to jako prostředek pro odevzdání soutěžních projektů.